A legelső egyetemi botanikus kertet 1544-ben Pisaban, a Medici család támogatásával alapították, Luca Ghini...
A legelső egyetemi botanikus kertet 1544-ben Pisaban, a Medici család támogatásával alapították, Luca Ghini vezetésével. A kertet többször is áthelyezték és 1591-ben került mostani helyére. Nemcsak növényeket mutattak be, hanem a kor tudósainak portéit is, könyvtára is volt és a kert híres arról is, hogy Olaszországban először itt építettek fémvázas melegházat.
A fennmaradt írásos dokumentumok szerint, az első tudományos botanikus kertet, egy évvel később, 1545-ben, Padovában hozták létre. Célja az volt, hogy az orvostudomány iránt érdeklődők egy helyen találják meg az akkor használt és ismert összes gyógynövényt.
A kert nemcsak az orvostudomány, hanem a kémia, a gyógyszergyártás és növénynemesítés bölcsőjeként is ismert. Tervezője Andrea Morosni volt, a kivitelezés azonban egy velencei nemesember, Barbaro nevéhez fűződik.
A kert még ma őrzi eredeti kör formáját, mely a Föld alakját jelképezi és víz övezi. Magas kőkerítés védte a tolvajoktól, akiket a szigorú büntetés sem riasztott vissza attól, hogy megszerezzék, amit akartak. A kör közepén egy négyzet alakú terület található, melyet kettő, egymásra merőleges út oszt négy részre, mely az égtájakat jelképezi. A tizenhatodik századtól kezdve épületekkel, szökőkutakkal, szobrokkal bővítették. Legöregebb fája, az úgynevezett Goethe pálmafa, melynek eredetét az 1550-es évekig tudják visszavezetni, és amelyről a költő említést is tesz A növények metamorfózisa című művében.
A múlt után egy kicsit pillantsunk bele a jövő egyik izgalmas elképzelésébe. A Sietch Nevada egy föld alatti kert és város. A tudományos fantasztikus irodalom szerzőit régóta foglalkoztatta az a gondolat, hogy egy föld alatti várost kellene megteremteni, aminek ötletét a felszín alatt rejtőző tartalék vízkészletek adták. Frank Herbert sci-fi klasszikusában leírtak látszanak megvalósulni ennél a sivatag alatti építménynél.
A Colorado folyó sokakat vonzott eredetileg erre a területre, azonban a folyó vízkészlete, egyrészt a túlzott felhasználástól, másrészt pedig a globális felmelegedés hatása miatt rohamosan fogy. Miközben a vízhiányt a felszín alatti készletekből pótolják, elkészültek a tervek egy föld alatt teljes város megépítésére, amit egy felszín alatti Velencéhez lehetne hasonlítani. A víztároló kis sejtek nemcsak egymáshoz, hanem a felszínhez is kapcsolódnának. A város hatalmas parkokat, sőt állatkertet és akváriumokat is rejtene. Bár a technikai megoldások számos kérdést felvetnek a megvalósítást illetően, az elképzelés és a látványtervek bámulatba ejtőek.
További fantasztikus kertekről talál fényképes cikket a Zöldtér oldalán.
-GyL-