2009. november. 27. 13:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 27. 13:19 Plázs

H1N1: mennyit számít az iskolák bezárása?

Az iskolák bezárása ötödével csökkentheti az új influenza vírusának terjedését, másfelől azonban mérlegelni kell a lépés gazdasági életre gyakorolt hatását is - állapította meg egy európai vizsgálati adatok alapján pénteken publikált tanulmány.

A kutatók nyolc európai ország - Belgium, Nagy-Britannia, Finnország, Németország, Olaszország, Luxemburg, Lengyelország és Hollandia - adatait értékelve jutottak arra az eredményre, hogy olyan fertőző világjárványok esetén, mint a H1N1 vírus okozta újinfluenza, az iskolák bezárása tíz százalékkal csökkenti a közvetlen érintkezések számát, s ez 21 százalékkal veti vissza a vírus terjedését.
   
Niel Hens, a kutatócsoport egyik belga tagja ezt azzal magyarázta, hogy a gyerekek "jelentős terjesztői sok közvetlen kontaktus útján terjedő kórokozónak kiterjedt és bensőséges társadalmi kapcsolataik és általános higiéniájuk miatt". "Az érintkezések lehetőségének visszaszorítása komoly haszonnal járhat egy világjárvány esetén" - tette hozzá Hens.         
   
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) júniusban nyilvánította világjárvánnyá a H1N1 vírus okozta új-influenzát. A szervezet állásfoglalása szerint az egyes országok kormányainak feladata, hogy az iskolabezárásokról döntsenek.
   
Sok ország a vírus széleskörű, a lakosság minden rétegét érintő terjedése miatt nem élt az iskolabezárás lehetőségével, mivel akkor az egészségügyben és egyéb kulcspozícióban dolgozóknak is otthon kellett volna maradniuk a gyerekeikkel, és ez drasztikus hatással lett volna nemcsak az egészségügyi ellátásra, de a gazdasági életre is.
   
A Biomed Central Infectious Diseases című szaklapban publikált tanulmány szerzői is hangsúlyozták, hogy mérlegre kell tenni a gyerekek otthontartásából fakadó hasznot, illetve annak várhatóan magas makrogazdasági költségeit.