2009. szeptember. 17. 09:11 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 17. 10:33 Plázs

Ellenáll a fejtetű a forgalomban lévő irtószereknek

Német kutatók bebizonyították, amit a kétségbeesett szülők és a jelenséget kezelő gyerekorvosok már rég sejtettek: a vegyi fejtetűirtás azért mond oly sokszor csődöt, mert a vérszívók génmutációval rezisztensekké váltak a jelenlegi irtószerekkel szemben.

A kieli orvosi egyetem kutatói 2000, három és tizenkét év közötti gyermeket vizsgáltak meg. Nem egészen négy százalékuknál találtak tetveket. A kutatást vezető bőrgyógyász, Regina Fölster-Holst szerint az összes azonosított élősködőnél ugyanaz a génmódosulás volt észlelhető, amely történetesen rezisztenssé tette őket a piretrin nevű rovarirtószerrel szemben – írja a Die Welt német lap internetes kiadása.

A forgalomban lévő tetűirtók a krizantémból nyert piretrin hatóanyagon, illetve mesterségesen előállított piretroidokon, a permetrinen vagy alletrinen alapulnak. A szerek a tetvek idegrendszerét teszik tönkre, pusztulásukat okozva ezzel.

„Még korai a molekuláris genetika eredményét a gyakorlatra is ráhúzni. A következő lépés olyan klinikai kutatások elvégzése lesz, amelyek a már használatban lévő szereket összehasonlítják az újonnan kifejlesztettekkel, például szilikonolajokkal. Ezek az úgynevezett dimetikonok lezárják a tetvek légzőnyílásait, így azok megfulladnak” – magyarázta Fölster-Holst.

Irtószertől függetlenül a szülőknek ajánlott az érintett gyerekek haját sűrű fogazatú tetűfésűvel rendszeresen átfésülni, hogy az élősködők petéit is eltávolítsák – tanácsolta a kutató. Az olyan fifikák, mint a forró hajszárítózás, szauna, illetve olívaolajas vagy majonézes kencézés azonban jottányit sem ártanak a tetűnek.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.