2009. augusztus. 14. 15:12 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 14. 15:14 Plázs

Joga van a halálhoz: nem kér a mesterséges táplálásból egy férfi

Jóváhagyta egy ausztrál bíróság pénteken annak a végtagbénulásban szenvedő férfinak a halálhoz való jogát, aki mesterséges táplálásának leállítását kérelmezte.

A bíróság határozata mérföldkőnek számít Ausztráliában, ahol a gyógyíthatatlan betegek halálba segítése bűncselekménynek számít. "Nem terheli jogi felelősség a Christian Rossitert kezelő kórházat, ha a személyzet a beteg kérésére leállítja a mesterséges táplálást" - állt a perth-i bíró határozatában. Rossiternek jogában áll dönteni a saját gyógykezeléséről, és ebből adódóan arról is, hogy akarata ellenére ne táplálják tovább.
  
A bíró úgy ítélte meg, hogy a 49 éves beteg mentális képességeinek teljes birtokában kérelmezte mesterséges életben tartásának leállítását.  A végtagbénulásban szenvedő Rossiter elmondása szerint betegsége miatt már a legalapvetőbb emberi funkciókra sem képes, és emiatt kéri, hogy véget vethessen szenvedéseinek.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.