Új terápia szívroham után
Egy növekedési faktor befecskendezésével segíthetik a szív szöveteinek regenerálódását és javíthatják működését anélkül, hogy őssejteket használnának -közölték amerikai kutatók a Cell című szaklap pénteki számában.
Infarktuson átesett egerek szívébe fecskendeztek be az NRG1 jelű fehérjéből naponta egyszer 12 héten át a bostoni Harvard Egyetem kutatói. Megállapították, hogy ezáltal javult a szív pumpafunkciója és regenerálódási képessége a kezelés nélkül hagyott egerek szívéhez képest.
"Tudomásom szerint ez az első helyreállító terápia, amely rendszerszerű jelleggel alkalmazható" - mondta Bernhard Kuhn, a kutatás résztvevője. Hozzátette, hogy emberi alkalmazásnál a szívrohamon átesett páciensnek egy héten át napi egy NRG1 tartalmú infúziót kellene kapnia.
Kuhn úgy véli, nincs akadálya annak, hogy a módszer átkerüljön a humán klinikai gyakorlatba, de további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy biztonságosságáról meggyőződjenek. "Sok erőfeszítést összpontosítanak az őssejtekre alapuló stratégiákra, munkánk azonban azt mutatja, hogy nem szükségesek őssejtek, a differenciálódott szívizomsejtek (kardiomiociták) szaporodásának serkentése is életképes alternatíva lehet" - mondta.