Mi lesz, ha lecsap a járvány?
Meghalt az első új típusú influenzás magyar beteg, s ismét igazoltak a korábban hatásosnak hitt antivirális szerrel szemben rezisztens vírustörzset Kanadában. Ennek ellenére az illetékesek nem változtatnak a járványmegelőzés stratégiáján. Az oltóanyag várhatóan szeptember végére elkészül, ám azt nem tudni, mi lesz, ha a járvány hamarabb lecsap.
Miközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyre nagyobb aggodalommal figyeli az új típusú influenza terjedését, a hazai illetékesek optimisták. Azt mondják, annak ellenére sincs szükség új pandémiás tervre, hogy meghalt az első magyar beteg. A 41 éves fiatalember halálát nem lehet rendkívülinek minősíteni - mondják az orvosok -, mert a szezonális influenzában is minden évben néhányan rendkívül gyorsan kialakuló tüdőgyulladásban vesztik életüket.
Jelenleg negyvenegy újinfluenza-vírussal fertőzött magyar esetről tudnak. Az Országos Epidemiológiai Központban az elmúlt 24 órában 7 mintát vizsgáltak meg, amiből négy esetben igazolták az új vírus kóroki szerepét. A négy új fertőzött személy - két nő és két férfi - külföldön tartózkodott az elmúlt hetekben. Ketten közülük több országban is jártak egymás után; ám valamennyiük állapota kielégítő, otthonukban gyógyulnak.
Az új vírus vélhetően ugyanúgy terjed, mint a szezonális influenza, vagyis a köhögés és tüsszentés során a levegőbe kerülő virális részecskék útján, amelyeket a közelben lévők belélegeznek. A betegség úgy is elkapható, hogy valamilyen fertőzött felülethez érünk hozzá, ahonnan a kórokozókat a kezünkkel viszünk a szánkhoz, orrunkhoz vagy szemünkhöz. A fertőződött ember már a tünetek megjelenése előtt egy nappal is továbbadhatja másoknak a kórt, s a tünetek megjelenésétől akár hét napig vagy még tovább is fertőző lehet. A kisgyermekek még ennél is valamivel hosszabb ideig fertőzhetnek.
© AP |
Sokakban felmerül a kérdés, hogyan lehet megkülönböztetni, hogy melyik vírussal fertőződött meg a beteg. A szezonális járványok mindig az őszi és a téli időszakban esedékesek, egyelőre tehát csak az új fertőzhet. Itthon is elérhető egy influenzagyorstesztet, ez 10-15 perc alatt kimutatja, hogy a páciens szervezetét a helyi járványokat okozó B típusú, a „világjáró” A típusú influenzavírus, vagy egyéb légúti vírus támadta-e meg. A leggyakoribb tünetek a torokfájás, izomfájdalmak, gyakran gyomor-bélrendszeri panaszok is jelentkeznek, illetve magas láz. Azok, akik immunrendrendszeri megbetegedésekkel küzdenek, akár bele is halhatnak a fertőzésbe.
"A maszk szerepe – miként a sebészorvosé a műtőben – nem az, hogy megvédje a viselőjét, hanem hogy ő ne fertőzhessen meg másokat" – mondta Jankovics István, Országos Epidemiológiai Központ légúti vírus osztályának vezetője a HVG-nek adott korábbi interjújában. Annak érdekében, hogy a vírus terjedését megakadályozzuk, szociális elszigetelődés ajánlott, vagyis az influenzás nem mehet iskolába, munkába, sőt, a családtagoktól is érdemes elkülönülni. A rendszeres táplálkozásra és higiéniára, rendszeres kézmosásra is törekednünk kell. Segíthet az is, ha az utasok a tömegközlekedési eszközökön fertőtlenítőszeres kendőkkel letörölgetik használat előtt a kapaszkodókat. S mindenekelőtt legyünk óvatosak, és ha valami gyanúsat észlelünk, jelezzük az orvosnak. Ha nem muszáj, ne utazzunk külföldre.
Ellenszer, ami nem mindig hatásos
A kormány hatmillió vakcinát biztosít a magyar lakosságnak – október végén kezdődhet meg az oltás tömeges beadása –, ebből nagyjából négymillió azoknak készül, akik az egészségi állapotuk vagy koruk miatt veszélyeztetettek, az egészségügyi dolgozók vagy például a rendőrök beoltására. Ősszel amúgy kétféle oltást lehet majd kérni: az egyik a szezonális, a másik az új típusú influenza ellen véd. Arról azonban egyelőre hallgatnak az illetékesek, hogy vajon mi lesz akkor, ha a járvány nem várja meg a vakcinát.
Falus Ferenc tiszti főorvos azzal nyugtatja lakosságot, hogy elegendő készlet van a megbetegedés kezelésére adható vírusellenes gyógyszerekből. Ám az egészségügyi kormányzat által megrendelt antivirális szerről időközben kiderült, nem mindig hatásos, vagyis megjelentek a mutálódott vírusok. A másik, egyelőre hatásosnak ítélt készítmény esetleges központi beszerzésének terve változatlanul nincs napirenden, jóllehet a legtöbb fejlett országban mindkettőből beszereztek.
A tiszti főorvos állítja: nincs szükség mindkét vírus elleni készítmény központi beszerzésére, mivel az állami raktárakban lévő készlet szükség esetén kellőképpen hatékony lehet mind az egyes betegek terápiájában, mind a járvány terjedésének megakadályozásában.
Gyakorlati intézkedések: mit teszünk, ha baj van?
A legmagasabb fokozatú készültség estén az egészségügyi ellátórendszerek elkezdenék a magyarországi raktárakban jelenleg por alakban tárolt antivirális gyógyszertartalék kiszerelését és patikákba szállítását. A legfertőzöttebb területeken a hatóságok korlátozhatnák a beutazást és az áruszállítást, bezárhatnának iskolákat, elhalaszthatnának rendezvényeket, maszkokat osztogatnának, amiket az utcán kellene viselni.
Az Egészségügyi Minisztérium csütörtöki közlése szerint jelenleg nem indokolt a magyarországi nagy rendezvények elhalasztása, a rendezvényszervezők megtettek és megtesznek minden szükséges egészségügyi óvintézkedést. Mindenhol felkészülten várják a fesztiválozókat és a szórakozni vágyókat a különböző helyszíneken, és a szakhatóságok is segítséget nyújtanak, ha kell. Ám arra kérnek mindenkit, hogy aki betegnek érzi magát, lázas, az ne menjen dolgozni, ne menjen közösségbe, hanem forduljon orvoshoz.