Már a magzatnak is van rövid távú emlékezete
Már a harminchetes magzat is legalább tíz percig emlékszik a történtekre, derült ki holland kutatók tanulmányából. Ezek szerint az ember rövid távú memóriája már az anyaméhben kifejlődik.
Jan Nijhuis, a maastrichti egyetem kutatója és kollégái mintegy száz egészséges várandós nő magzatának emlékezőképességét vizsgálták meg. Ebben az úgynevezett habituáció segítette őket. Ez azt jelenti, hogy tovább tart, míg a babák hozzászoknak egy új ingerhez, mint egy régebbihez. A magzatok reakcióit ultrahang segítségével követték nyomon.
A kutatók 30-38 hetes magzatokat vizsgáltak. Eredményeik arra utalnak, hogy már a harminchetes magzatoknak is van rövid távú memóriájuk - írta a Der Spiegel című német lap internetes kiadása. Amennyiben az első próbát követően tíz perccel újra szembesítették őket az ingerrel, jóval kevesebb időre volt szükségük, hogy hozzászokjanak. Így a harminchetes emberi magzat, úgy tűnik, legalább tíz percig emlékszik a vele megtörténtekre. A harmincnégy hetesek pedig még négy hét elteltével is emlékeztek.
A megdöbbentő eredmények hasznosnak bizonyulhatnak. A magzat agyi fejlődésének jobb megértése segíthet a zavarok korai felismerésében - írják a kutatók a Child Development című folyóiratban. Még az is lehetséges, hogy megfelelő terápiákat is ki lehetne fejleszteni.