Memóriánkat javítják a zsíros ételek
A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint szükséges lenne zsíros ételeket fogyasztanunk - legalábbis azok, akik szeretnének emlékezni elmúlt éveikre. Egy zsírban található vegyület ugyanis elősegíti a hosszútávú emlékek minél biztosabb beágyazódását - írja a Popular Science magazin.
A titok nyitja az az oleoiletanolamid (OEA) nevű zsír-eredetű hírvivő molekula, ami étvágycsökkentő üzeneteket küld az agynak, teltségérzetet okoz, illetve a vér koleszterol- és triglicerid-szintjeit csökkenti.
Ezek mellett azonban az OEA abban is közreműködik, hogy a rövidtávú emlékek hosszútávú emlékekké alakuljanak. A molekula ugyanis az emlékeket erősítő jeleket erősíti az amygdalában, az agynak azon pontjában, ami az érzelmi eseményekhez fűződő emlékeket szilárdítja meg - például azt, ha egy étteremben a világ egyik legjobb főételét fogyasztottuk el.
A Popular Science szerint mindezen folyamat azért alakult ki, mert korábban a természetben nehéz volt ráakadni a zsírban gazdag ételekre, így az emlősöknek meg kellett jegyezniük, hogy egy bizonyos táplálékra hol és mikor akadtak rá, majd ezt vissza is kellett idézniük a túléléshez. Az embereknek ugyanezen folyamatot kellett kialakítaniuk magukban, a huszonegyedik század elején azonban már nincsen szükség az ilyen összetett mechanizmusokra, az OEA-molekula így ezt csak arra használja fel, hogy azt üzenje nekünk: zsíros ételeket kell fogyasztanunk, ez pedig elhízáshoz vezet.