2009. június. 02. 14:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 02. 15:06 Plázs

Tizenévesen túl az első abortuszon

Óránként hat abortuszt végeznek el Magyarországon, s a páciensek között egyre több a 18 év alatti fiatal. A kellő felvilágosítás hiánya, a felelőtlenség illetve a szociális helyzet egyaránt felelőssé tehető a negatív trendért. Ősztől az iskolákban rajzfilmből ismerhetik meg a szexuális védekezés módszereit az érintett korosztályok.

Két napja gyilkosság áldozata lett az Egyesült Államokban az az orvos, aki előrehaladott, vagyis több mint húszhetes terhességek megszakítására specializálódott. Az áldozat régóta fekete bárány volt az abortuszt ellenzők szemében a 70-es évek óta végzett speciális műtétek miatt; rendszeresen zajlottak tiltakozások annál a klinikánál, amelynek az igazgatója volt. Évtizedekkel azután, hogy az ENSZ a fogamzásgátlást és a családtervezést alapvető emberi joggá nyilvánította, még mindig megoszlanak a vélemények a művi vetélésről világszerte. Még az uniós tagországokon belül sem egységes a szabályozás,  Írországban, Máltán és Lengyelországban  törvény tiltja az efféle beavatkozásokat, amelyeket csak abban az esetben engedélyeznek, ha az anya vagy a magzat élete veszélyben van.

Alufóliába csomagolt gyerekfigurák. Abortuszellenes kampány
© AP
Az abortusz ellenzői úgy érvelnek, hogy egy ember élete és élethez való joga a fogantatás pillanatában kezdődik, így a magzatot nem lehet önkényesen megfosztani az életétől, csak abban az esetben, ha az anya közvetlen életveszélynek van kitéve. A beavatkozás támogatói ezzel szemben az anya önrendelkezési jogával érvelnek, miszerint a nőknek joguk van dönteni arról, hogy kihordják vagy elvetetik a megfogant magzatot. Az abortusz elfogadtatásáért küzdő Catholics for a Free Choice nemzetközi szervezet a mozgalom egyik élharcosának számít, tevékenységük azért is figyelemreméltó, mert katolikus szervezetként szinte egyedüliként szállnak szembe a Vatikánnal, amely ellenzi nemcsak a terhességmegszakítást, hanem a védekezést is. Igaz, a szervezet alapvetően nem az abortusz, sokkal inkább a megfelelő védekezés, illetve a szexuális felvilágosítás mellett érvel.

De lássuk számokban, miről is beszélünk. A nem tervezett terhességek száma a világon évente eléri a 80 milliót, csaknem 58 százalékuk abortusszal végződik. (A terhességek közül 51 millió a védekezés hiánya miatt jön létre, a többi a nem megfelelő fogamzásgátló módszer vagy a fogamzásgátlás hibás alkalmazása miatt). Magyarországon az utóbbi években (korábbi adatok keretes írásunkban) szerényen, de csökken a művi terhességmegszakítások száma: 2000-ben még 60 ezer, 2005-ben 49 ezer, 2006-ben 46 ezer, 2007-ben 43 423, 2008-ban pedig 43 118 abortuszt végeztek. Ám ez utóbbi is igen magas az élveszületések számához képest, amely tavaly alig haladta meg a  98 ezret. (A természetes népességfogyás miatt évente körülbelül 30 ezerrel csökken az ország lakossága.) 

A nem kívánt, s így eldobott terhességek még mindig nagy számát sokan a szexuális felvilágosítás hiányával magyarázzák. „A megkérdezettek 97 százaléka egyáltalán nem elégedett azzal a szexuális felvilágosítással, amit kap, ráadásul az is inkább biológiaóra, mintsem olyan témákról való beszélgetés, ami valóban érinti és érdekli őket; szeretnék, ha az érzelmekről, a kapcsolatokról és a nemi szerepekről is szó esne” – derül ki egy friss hazai felmérésből, amelyben 15-22 éves fiatalokat kérdezett az egyik nagy óvszergyártó cég. A kutatás eredményeiből más hasznos információ is leszűrhető, például az, hogy az első szexuális együttlétnél – ami 14 és 16 éves kor közé esik – a fiatalok kilencven százaléka semmilyen formában nem védekezik. Nem csoda tehát, hogy bár az abortuszok aránya a 20-24 éves korosztályban a legmagasabb, egyre több a terhességét megszakíttató 18 éven aluli lány.

Korai adatok
1950 és 1980 között 4,5 millió abortuszt végeztek. 1956 után hirtelen megugrott az abortuszok száma, ekkor engedélyezték ugyanis államilag a beavatkozást. 1957-1966 között több mint 1,6 millió abortuszt végeztek, az évenkénti átlagos szám 140-180 ezer közötti volt. Az abortuszok száma ezen a szinten állandósult 1973-ig, majd a fogamzásgátlók hatására csökkent, és 1977-től a hormonális fogamzásgátlók szedésével történő védekezés terjedt el. Az 1967-1976 közötti tíz évben 1,6 millió abortusz volt. Ebben az időszakban voltak évek, amikor az abortuszok száma 200 ezer fölé emelkedett, majd 1974-től 100 ezer alá csökkent. Az 1977-1987 közötti abortuszok száma összességében egymillió alatt maradt: alig több mint 900 ezer, az éves tehességmegszakítások száma pedig 78-90 között ingadozott.
A testi fejlődés igencsak felgyorsult, a 15-18 évesek fele már él szexuális életet. A Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság szerint ugyanakkor a fiataloknak a védekezéssel és a szexuális úton terjedő betegségekkel kapcsolatos tájékozottsága egyenesen katasztrofális. A tinédzserek csupán fele ismer az AIDS-en kívül valamilyen más, annál sokkal gyakoribb, szexuális úton terjedő betegséget. Ennek az áldatlan állapotnak kívánnak véget vetni azzal, hogy ősztől ismét lesznek felvilágosító órák az iskolákban: a fiatalok rajzfilmből ismerhetik meg a védekezés módszereit, de lesznek új kiaványok, multimédiás eszközök is. Sőt, a szeptembertől induló A-HA! nevű felvilágosító programot már a nyári fesztiválokon is népszerűsítik. A cél, hogy a fiatalok belássák, a szex egy érzésekkel, tartalommal teli kapcsolat fontos része, és nem pusztán feszültséglevezető testgyakorlat. (A programot egy civil szervezet működteti, amelyet a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság hozott létre. A társaság két forrásból is finanszírozza a felvilágosítást. Elnyerte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségen keresztül meghirdetett Európai Gazdasági Térség és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus elnevezésű alap támogatását, a Roche Magyarország pedig "örökbe fogadta" az A-HA! programot. Így a svájci központú cég által az Egészségügyi Minisztérium Népegészségügyi programja számára felajánlott tízmillió forint és az NFÜ révén elnyert támogatás adja a pénzügyi hátteret.)

Az Egészségügyi Minisztérium 2002-ben vetette fel az ötletet, hogy a 14-18 év közötti korosztály ingyen juthatna fogamzásgátló szerekhez. Az ötlet jónak bizonyult, azonban rövidesen vissza is vonták. Pedig Szőczei Beáta szülész-nőgyógyász szerint is ez jelentené a megoldást sokak számára, nem beszélve arról a társadalmi rétegről, amelyik egyszerűen nem engedheti meg magának azt a kiadást, amit a fogamzásgátló szerek megvásárlása jelentene. "A legolcsóbb is havi 2000 forintba kerül; nem hiszem el, hogy a harmincféle fogamzásgátlóból legalább egyet ne tudna támogatni az állam” – fakadt ki megkeresésünkre a szülész-nőgyógyász. "Hiába írom fel a tablettát annak a szerencsétlen nőnek, aki már a sokadik művi vetélésen esik át; nem tudja kifizetni; és az a fiatal sem, akinek otthonról kellene pénzt kérnie, de nem akarja beavatni a szülőket" – teszi hozzá. 
Más okok a háttérben (Oldaltörés)

Az abortusznak a nem kívánt terhességen kívül egészségügyi oka is lehet. Indokolhatja a beavatkozást, ha a terhesség például az anya életét veszélyezteti, vagy ha a magzat nem élné túl teljes biztonsággal a szülés folyamatát, esetleg gyógyíthatatlan betegséggel jönne a világra: ennek egyik leggyakoribb példája a Down-kór.

Különféle vizsgálatok segítik, hogy már a terhesség alatt kimutathatók legyenek bizonyos betegségek.  "Amennyiben a nagy kockázatú szűrővizsgálati eredményt követő diagnózis megerősítette a súlyos fejlődési vagy kromoszóma-rendellenesség meglétét, tájékoztatják a szülőket, hogy mindez mivel jár a magzatra, illetve a családra nézve" – igazított el korábban a hvg.hu kérdésére Gasztonyi Zoltán szülész-nőgyógyász. A döntést teljes mértékben a családra bízzák: kihordják, vagy megszakítják a terhességet. "Vannak, akiket nem érdekel, hogy a gyermekük esetleg fogyatékkal születik, azok számára eleve felesleges a szűrővizsgálat; akik viszont eljönnek a rendellenesség-szűrésre, nem szeretnének ilyen babát." Hasonló tapasztalatokról számol be  Szabó János, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Genetikai Intézetének igazgatója is. "Az igazolt esetekben a családok leginkább a terhesség megszakítása mellett döntenek, 98 százalékuk nem kívánja megtartani a beteg magzatot.”

© Marton Szilvia


„Elképesztőnek tartom, hogy egy vizsgálatnak az legyen a célja, hogy ha valami eltérést találnak, akkor még meg lehessen ölni a szegény gyermeket. És ha szülés közben vagy csecsemőként történik maradandó baja, akkor is megölik? Azzal a szemlélettel van gondom, ahogy hozzáállnak ehhez az orvosok, megkérdezve a leendő anyát, hogy megtartja-e, mintha egy foltos pulóverről lenne szó. Három gyermekem van, egyikőjük olyan betegséggel született, ami miatt akár meg is ölethettem volna; most ő okozza a legtöbb örömet a családban" – írja korábbi, hasonló témában íródott cikkünk egyik hozzászólója.

Könnyebb megoldás?
© Marton Szilvia
A hagyományos művi abortusznál létezik humánusabb, gyógyszeres terhesség-megszakítás is. Európa számos országában törzskönyvezték a művi terhesség-megszakítás alternatívájaként hozzáférhető abortusz-tablettát. (Az Országos Gyógyszerészeti Intézetnél valamilyen oknál fogva eddig egyetlen gyártó sem kérte a magyarországi törzskönyvezést.) Ahol engedélyezték, ott a nők választhatják, hogy a műtéti beavatkozás helyett a nem fájdalommentes, de a szervezetet kevésbé megterhelő tablettával vetnek véget a nem kívánt terhességnek. A szer hatásában a spontán vetéléshez hasonlít, ezért a szervezetre nézve kevesebb kockázatot jelent, mint a műtéti beavatkozás. (A szer hatóanyaga a petefészek sárgatesthormonjának, a progeszteronnak a hatását függeszti fel. Ha a progeszteron termelése leáll, a magzat elsorvad, meghal.) Lehetőség van az abortusztabletta biztonságos beszerzésére az interneten is, ám a pirula használata után erős vérzés léphet fel, így nem ajánlott kórházon kívül próbálkozni ezzel a módszerrel.
Szabó doktor szerint azonban a prenatális diagnosztika célja nem lehet a terhesség-megszakítás, csupán a beteg magzat mielőbbi gyógyítása; ha erre nincs esély, csak akkor jöhet szóba a terhességmegszakítás. "Az orvos nem tanácsolhatja a kismamának, hogy vetesse el beteg magzatát, csupán ismerteti a tényeket."

Mivel rutinműtétről van szó, ritkán fordul elő szövődmény, de ennek ellenére egyetlen orvos sem tudja garantálni, hogy nem lesz baj. Igaz, minél korábban szakítják meg a terhességet, annál kevésbé várható szövődmény. (Egészséges terhességet a 12. hétig lehet megszakítani, kivételes esetekben – ha az anya élete veszélyben van, vagy a magzat mutat súlyos fejlődési rendellenességeket – a 18. hétig is elvégezhető a beavatkozás.) A művi vetélés során felléphet fertőzés is, ez magas lázzal és alhasi fájdalommal jár. Az egyik leggyakoribb szövődmény a méhszáj elégtelensége, ami későbbi terhesség során okozhat akár spontán vetélést is. Kialakulhat tartós fertőzöttség is, aminek következtében elzáródhat a petevezeték.

"Azt, aki meg akar szabadulni a nem kívánt terhességétől, nem érdekli, hogy öt év múlva összejön-e egy már óhajtott gyermek, vagy milyen lelki terhet ró majd rá pillanatnyi döntése" – magyarázza Szőczei doktornő, akinek tapasztalatai szerint az egyik leggyakoribb ok az abortuszra, hogy a partner nem akarja a gyermeket, így a nő nem vállalja egyedül.

A terhesség megállapítása után tanácsadáson kell részt vennie a páciensnek, ahol a védőnő részletes tájékoztatást ad az állami segélyekről, az örökbeadás lehetőségeiről, a fogamzásgátlásról és az abortuszról. Pár nap múlva ismételten részt kell venni a beszélgetésen, ha ekkor a terhes nő határozottan kijelenti, hogy nem kívánja megtartani a magzatot, megkapja az állami engedélyt a műtét végrehajtására.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.