Öt tipp szúnyog és kullancs ellen
A globális felmelegedés a kullancsok és szúnyogok egyre nagyobb mértékű elszaporodását eredményezi. Mivel irtani őket nem tudjuk megfelelő hatékonysággal, egyre nagyobb szerepet kap az egyéni védekezés. Nagy Katalin bőrgyógyász szerint nem a természet elől kell elbújnunk: a hatékony védekezés módjait kell megismernünk és megfelelően alkalmaznunk.
A kullancsok és szúnyogok száma az utóbbi időben jelentősen megnőtt, így jóval szélesebb körben, ráadásul már egész évben terjesztik az általuk hordozott – emberre és állatra egyaránt veszélyes – fertőző betegségeket. A városok parkjai, a strandok, sőt, saját kertjeink sem biztonságosak. A kullancsok főképpen az agyhártya-, illetve agyvelőgyulladást okozó vírust hordozzák, de majdnem minden ötödik állatban megtalálható a Lyme-kór baktériuma is. (A Lyme-kór ellen nem létezik védőoltás, és ha nem fordulunk azonnal orvoshoz a tünetek észlelése után, a következmény végzetes lehet.)
Kullancsveszély. Fontos az ellenőrzés |
1. Időben oltassuk be magunkat agyhártyagyulladás ellen. Az ismétlő oltásokat se felejtsük el.
2. A szabadban ügyeljünk a megfelelő ruházkodásra! Ruházatunk legyen zárt, ugyanakkor szellős, nadrágunkat tűrjük a zokninkba, így a rovarok nehezebben férhetnek hozzá bőrünkhöz. Jöhet a karimás kalap is. Különösen kisgyermekek esetében hasznos, mivel az alacsony ágakról támadó kullancs egyenesen a fejükre pottyanhat. A karimából nem tud kimászni a rovar.
3. Használjunk testre (és a ruhára) permetezhető riasztószereket. Vásárlás előtt olvassuk el a tájékoztatót, nézzük meg, milyen hatóanyagokat tartalmaz a készítmény. A dietil-toluamid hatóanyagot tartalmazó szerek hatékonyak, mégis kíméletesek a bőrhöz, így érzékeny bőrűek, kisgyermekek bőrén is használhatjuk őket. Míg a pikaridin-tartalmú készítmények fokozott igénybevétel esetén is védelmet nyújtanak. Pontosan tartsuk be a riasztószerek használati utasítását, ha lejár a hatóidejük, ne felejtsük el megismételni.
4. Kültéri védekezés. Szúnyogok ellen hatékony kiegészítő védekezés kültéren a riasztó spirálok, illetve beltéren a szúnyogháló vagy elektromos szúnyogirtók használata.
5. Vizsgálódjunk. Természetjárás, séta, kerti munkák után mindig kérjünk meg valakit, hogy alaposan vizsgálja át bőrünket, nem bújt-e meg rajta valahol egy kullancs. Ha kullancsot találunk magunkban, azonnal távolítsuk el az állatot. Erre bármilyen eszköz használható, de külön céleszközök is kaphatóak (ilyen például a kullancseltávolító kanál). Ne kenegessük olajos krémekkel vagy vegyszerekkel a kullancsot, mert fuldokolni kezd, és a potrohában lévő fertőzött nyálat szervezetünkbe üríti. A tévhittel ellentétben egyáltalán nem baj, ha a kullancs feje beszakad, azt szervezetünk mint idegen testet, rövid időn belül természetes módon kilöki magából. A csípés helyét legalább egy hónapig figyeljük, és ha elváltozást tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz.