A vírus az Egyesült Államokban is megölt egy kétéves kisgyereket és...
A vírus az Egyesült Államokban is megölt egy kétéves kisgyereket és Európában is megjelent. A WHO ezért lehet, hogy 40 év után újra kénytelen világjárványt hirdetni. Az EU már most teljes mexikói utazási tilalmat fontolgat, és minden repülőterét fertőtlenítené. Erről Benita Ferrero-Waldner külügyi biztos beszélt a Reutersnek. A Magyar Külügyminisztérium nagyfokú óvatosságot javasol a közép-amerikai országba utazóknak, és honlapján közli: folyamatosan figyelik a fejleményeket, és szükség esetén újabb figyelmeztetést adnak ki.
Ahogyan a világon mindenütt, itthon is megerősítették a repülőtéri biztonsági szolgálatot, ezért 25 szakembert képeznek ki a Mexikóból, illetve az A/H1N1 Kalifornia vírusfertőzéssel érintett országokból hazánkba érkező utasok fogadására. Magyarország várhatóan még e héten hozzájut a védőoltás gyártásához szükséges vírustörzshöz, s, 8-12 héten belül megkezdődhet a védőoltás gyártása az Omninvest Kft.-nél. Jakab Zsuzsanna, az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési Központ igazgatója az MTI-nek kijelentette: két gyógyszer – a Tamiflu és a Zanamivir – hatásos az A/H1N1 vírussal fertőzöttek kezelésére. Szakemberek szerint a vírus a legrosszabbkor jött az amúgy is gyengélkedő turisztikai ágazatnak.
Csak az Egyesült Államok és Mexikó között heti 4000 utas légiközlekedik, többségük szabadidős céllal. Kedden két brit, főleg üdülőjáratokat üzemeltető brit légitársaság, a Thomson és a First Choice közölte, hogy minden mexikói járatát azonnali hatállyal törli a következő hétre. A tőzsdén látványosan estek a légitársaságok és a turisztikai cégek árfolyamai, köztük a British Airways-é is, pedig a legnagyobb brit légifuvarozó közölte: nem törli mexikói járatait.
Világszerte számos túraszervező ingyen átfoglalja a mexikói foglalásokat más karibi, illetve egyéb desztinációkra. A tengeri hajósüdülésekkel foglalkozó társaságok nem változtatnak útvonalat a járvány miatt. Az Egyesült Államokból induló hajók 70 %-a tölt legalább egy éjszakát a mexikói partoknál, a világ összes tengeri hajóútjainak 40 %-a is érinti Mexikót. A világcégek közben sorra állítják le utazásaikat, és zárják be ideiglenesen mexikói és new yorki irodáikat. Az Ernst & Young, a Google, a Xerox, a DuPont és a Microsoft is arra kérte alkalmazottait, hogy e két helyszínen otthonról dolgozzanak. A Qualcomm Inc, az EMC Corp és az Electrolux is utazási tilalmat fontolgat.
„Ez egy igazi kiütéses játszma” – nyilatkozta Jan Freitag, „Itt a globális recesszió, az üzleti utazásokat jelentősen megnyirbálták; a szabadidős utazások száma visszaesőben, mert az emberek nem tudják, lesz-e még holnap munkájuk; rengeteg félkész szálloda vár befejezésre; és akkor hoppá: az EU azt mondja, hogy az Egyesült Államokba utazni nagy hiba lenne” – fogalmazott a Smith Travel Research alelnöke a Reutersnak.
TTG HUngary, MTI