Roma-magyar véradó nap volt
Újkori vérszerződés az, ami ma történik itt, hiszen mi cigányok itthon vagyunk Magyarországon és múltunk közös lesz a jövőben is - jelentette ki Makai István, a Fővárosi Cigány Önkormányzat (FCÖ) elnöke a Magyar Vöröskereszttel közös roma-magyar véradó nap hétfői budapesti sajtótájékoztatóján az Európa hajón.
A rendezvény aktualitása a Nemzetközi Roma Nap volt, amelyet április 8-án tart meg a világ immár 38 éve. Az esemény célja, hogy a magyarok és a romák közös múltjára tekintettel felhívják a figyelmet az egymásra figyelés, a közös célokért való összefogás fontosságára.
Habsburg György, a Vöröskereszt elnöke hangsúlyozta, hogy Magyarországon csökken az önkéntes véradók száma, ezért is fontos a szerdai esemény. A közös véradó nap arra is jó lehetőség, hogy romák és nem romák megteremtsék az együttműködés hagyományát - tette hozzá. Habsburg György családjának hagyományosan jó kapcsolatai vannak a romákkal, egyik elődje részt vett az első cigány-magyar szótár megírásában.
Selymes Erik, a Vöröskereszt főigazgatója elmondta, hogy minden olyan alkalom megszervezésében partnerek, amelyek során az emberek vért adnak. Ezért örültek a FCÖ felkérésének. A Vöröskereszt olyan újabb roma integrációs programokat is indít, mint például az elsősegélynyújtó család projekt. Ennek keretében kiképeznek egy családot a faluban, amely szükség esetén elsősegélyt tud nyújtani a közösség többi tagjának.
Makai István, az FCÖ elnöke - mint elmondta - szeretné megteremteni a közös roma-magyar véradás hagyományát. Az Országos Vérellátó Szolgálat 120 önkéntes véradóra számított, de - mint egy munkatársa közölte - ennél lényegesen többen jelentkeztek.
A véradáshoz számos roma és nem roma híresség csatlakozott, többek között Debreczeni Zita, Dukai Regina, Kemény Dénes, LL Junior, Molnár Ferenc Karamell, Novák Péter, Nyári Oszkár. Megjelent továbbá Bencze József Országos Rendőrfőkapitány, az Egyesült Államok nagykövetségének munkatársai, valamint hazai és nemzetközi nagyvállalatok vezetői. A délutánt kulturális programok színesítették. Magyarországon 600 éves múltra tekint vissza a roma-magyar együttélés.