2009. április. 01. 13:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. április. 01. 13:24 Plázs

Rák: mit tehetünk az emberi méltóságért?

A Magyar Hospice Alapítvány idén is szervez "nárcisz sétát" országszerte. Az esemény célja, hogy emlkézetessen az emberi méltóság fontosságára és a társadalom tagjainak felelősségvállalására.

A Magyar Hospice Alapítvány 2007 őszén indította el a Méltóság Mezeje programját. Az eseménysorozathoz a Marie Curie Cancer Care Fields of Hope néven elindított programja adta az alapötletet. A program lényege, hogy a nárcisz szimbólumhoz kapcsolódó eseményekkel felhívják a figyelmet az emberi méltóságra és a társadalmi felelősségvállalás szükségességére és arra, hogy az emberi méltóság az utolsó pillanatig megőrizhető és meg is kell őrizni azt. Mindehhez ősszel nárciszhagymákat ültetnek a csatlakozott városok frekventált terein, tavasszal pedig a nárcisz virágzásának idején sétát szerveznek az emberi méltóság jegyében - tájékoztat az alapítvány.

A nárcisz

Szerte a világon a rákbetegeket, rákban haldoklókat gondozó szervezetek gyakori szimbóluma; az életnek, a reménynek, a halál legyőzésének, a szeretetnek, a ragaszkodásnak a kifejezője.

Tavaly már több város csatlakozott a Méltóság mezeje programhoz. Ennek köszönhetően 2008 októberében Budapesten, Debrecenben, Egerben, Miskolcon, Pécsett, Sellyén, Százhalombattán, Szombathelyen és Veszprémben rendeztek virágültetéssel egybekötött eseményeket. A Méltóság Mezeje programhoz iskolák is csatlakoztak. Elindítói úgy vélik, hogy már gyermekkorban el kell kezdeni azt a tudatos nevelést, amely a betegséghez és az elmúláshoz való viszonyt természetessé teszi és fejleszti a gondoskodás, segítségnyújtás iránti nyitottságot. Az első esztendő tapasztalatai, valamint a pedagógusok és a gyerekek visszajelzései azt mutatták, hogy valóban szükséges már gyerekkorban foglalkozni az élet és elmúlás kérdéseivel, csak mindehhez meg kell találni a megfelelő eszközöket. Ebből kiindulva a program első három évében a csatlakozott oktatási intézményekkel összegyűjtött tapasztalatok alapján elkészül egy olyan képzési program, amely mintát és alternatívát ad arra, hogy a hospice gondolatköre és attitűdje a gyerekek életkori sajátosságait figyelembe véve, hogyan és miként jelenhet meg a mindennapi oktatási gyakorlatban. Az alapvető cél, hogy a mozgalom által képviselt szellemiség része lehessen a magyar oktatáskultúrának - olvasható a Magyar Hospice Alapítvány sajtóközleményében 

A tavaszi nárcisz séta időpontjai:
Budapest: 2009. április 03-én, 15.00 óra, Margitsziget, a Pest-Buda emlékmű (a Margit híd szigeti lejáratánál)
Budapesti rendezvényén résztvesz Bús Balázs, Óbuda – Békásmegyer (III. kerület) polgármestere, Csányi Sándor színművész, Dobó Kata színművész és Torres Dániel zenész

Pécs: 2009. április 4., 11.00 óra, Északi várfal belső sétánya

Sellye: 2009. április 21., 14.00 óra, Városi arborétum

Debrecen: 2009. április 8., 14.00 óra, Nárcisz futófesztivál (táv: 3,5km), elhalad a Déri tér előtt

Veszprém: 2009. április 30., 14 óra, Veszprém Városi Aréna előtti területen

Miskolc: 2009. április (időpont egyeztetés alatt) Városház tér Széchenyi szobornál

Szombathely: 2009. április (időpont egyeztetés alatt), Batthyany szobor (Levéltár előtti tér)


 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?