2009. március. 23. 23:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 24. 01:36 Plázs

Fehérje-, zsírdús és szénhidrátszegény diéták

Energiaegyensúlyról beszélhetünk, ha a táplálékfelvétel és az energia leadása egyensúlyban van. A túlzott energiabevitel egyik legegyszerűbben alkalmazható jelzőszáma a 25 feletti testtömegindex (BMI). Ha nem izmos sportolók vagyunk, és a többletsúlyt leginkább a zsír tömege adja, itt az ideje a testtömeg-csökkentésnek. De hogyan kezdjünk hozzá? A népszerű módszerek között nem könnyű eligazodni.

A Nulldiéta néven ismert tulajdonképpeni koplalás a fogyókúra látszólag legegyszerűbb módja, de egyben ez a legveszélyesebb is. Eredményeként elveszítünk ugyan néhány felesleges kilót - nemcsak zsírt, hanem vizet, izmot/fehérjét is -, ám az alapanyagcsere lelassulása biztos út a későbbi visszahízáshoz.

Szintén gyors súlycsökkentést eredményeznek a nagyon alacsony (VLCD, very low calorie diet) és az alacsony (LCD) energiatartalmú diéták, amelyek napi 600-800, illetve 800-1000 kcal energiabevitelt engedélyeznek. Csak azoknak ajánlott, akiknél a súlytöbblet már súlyosan veszélyezteti az egészséget, azaz a BMI-értékük 40 felett van. Kizárólag orvosi javaslatra, szigorú orvosi ellenőrzés mellett, kórházban, dietetikus segítségével folytatható. A diéta ideje alatt szükséges a vitamin- és ásványianyag-pótlásról is gondoskodni.

A csodadiéták is igen elterjedtek. Rövid idő alatt, éhezés és életmódváltozás nélkül nagymértékű fogyást ígérnek. Tudományosan nem megalapozott fogyasztóprogramok, amelyek általában valamelyik tápanyag, leggyakrabban a szénhidrát vagy a zsír nagymértékű csökkentésén alapulnak. A fogyás és visszahízás ördögi köre jellemzi ezeket: rövid távon biztos súlyvesztést, de hosszú távon az anyagcsere felborulását, a jól ismert jojó-effektust garantálják. A teljesség igénye nélkül az alábbiakban néhány típust részletesen is górcső alá veszünk.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.