2009. március. 10. 18:21 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 10. 18:06 Plázs

Gyógyszeripari akcióterv készül

Stratégiát és akciótervet dolgozott ki a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium a magyar gyógyszeripar versenyképességének erősítésére, a biotechnológiával elérhető szinergiák kiteljesítésére, valamint a kutatás-fejlesztési igényű termékek Magyarországra vonzásának érdekében, az iparág szereplőinek bevonásával - közölte Mester Zoltán, a minisztérium versenyképességért felelős szakállamtitkára.

A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Innováció a gazdaságban című konferencia-sorozatának első előadásán az államtitkár szerint a stratégia és akcióterv eredményeként várhatóan a magyar kutatóhelyek jelentősen hozzájárulnak az originális termékek kifejlesztéséhez. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy egy originális gyógyszer kifejlesztése legalább egymilliárd euróba kerül.
   
Mester Zoltán elmondta, hogy az egyelőre munkaanyagként létező tanulmány a gyógyszeripar forráshiányát részben a túlzott elvonások mérséklésével oldaná meg. A humán erőforrás problémák megoldására erősítenék a természettudományos és a szakmunkásképzést. A szabályozási problémák megoldására pedig tárcaközi bizottságot hoztak létre. Az államtitkár reményei szerint a gyógyszeripari stratégiát a nyár elején tárgyalhatja meg a kormány.
   
Mészáros Tamás, a BCE rektora a gazdasági válságban a gyógyszeripar stabilizáló szerepére hívta fel a figyelmet. A rektor elmondta, hogy a 15 régi európai uniós ország GDP-arányos kutatás-fejlesztési ráfordításainak átlagát Magyarország csak - a döntően gyógyszeripart jelentő - vegyipar tekintetében múlja felül. 
   
A Budapesti Corvinus Egyetem rektora közölte, hogy a konferencia-sorozat következő rendezvényein az innováció a felsőoktatásban, az energetikában, a közlekedésben, az egészségiparban és a mezőgazdaságban témáit tárgyalják meg.