Plázs travelline.hu 2009. február. 05. 17:29

Átadták a Kultúra Magyar Városa 2009 címeket

Mint Schneider Márta a díjátadó ünnepségen elmondta, a kitüntető...

Szombathely főtere
Flickr (Creative Commons)

Mint Schneider Márta a díjátadó ünnepségen elmondta, a kitüntető címet 2005-ben alapították olyan önkormányzatok elismerésére, ahol a kultúra fontos városépítő tényező.
   
A szakállamtitkár Szombathelyet és Balatonfüredet méltatva hangsúlyozta: a két díjazott település nemcsak a turisztikai látványosságok terén jár az élen, hanem a helyi életminőséget is szem előtt tartják. Ezért külön öröm, hogy a kulturális turizmus évében nyerték el a címet - tette hozzá.
   
Balatonfüreddel kapcsolatban többek között emlékeztetett a város reformkori hagyományaira, a gasztronómiai fesztiválokra, a Salvatore Quasimodo nemzetközi költőversenyre, valamint a település folyamatban lévő kulturális beruházásaira.
   
Szombathely ókori eredetét megemlítve kiemelte a vasi megyeszékhely római emlékeit és az azokhoz kötődő kulturális rendezvényeket, csakúgy, mint az újabb keletű James Joyce-kultuszt. A mai gazdasági helyzetben ritka, hogy egy város színházat és társulatot alapítson - utalt Schneider Márta a Weöres Sándor Színházra, amely januárban tartotta első bemutatóját.
   
Kovács Miklós a kultúra és a turizmus szoros kapcsolatára emlékeztetett: mint megjegyezte, egy közelmúltbeli felmérésen a hazánkba utazók fele megjelölt valamilyen kulturális úticélt.
   
Az ÖM szakállamtitkára hozzátette: 2008-ban a kulturális turizmusra 15 milliárd forintot fordítottak, de idén is jelentős összeggel támogatják az ágazatot.
   
Az elismerő oklevél és plakett átvétele után Bóka István elmondta, Balatonfüred évek óta a kultúrát tekinti a legfőbb kitörési pontnak. A város ilyen irányú erőfeszítései a turizmus terén is kezdik meghozni gyümölcsüket, a Balaton-parti település ugyanis évről évre egyre több látogatót csábít - tette hozzá a polgármester.
   
Ipkovich György értékelése szerint Szombathely a helyi politikai összefogásnak is köszönheti az elismerést: mint elmondta, a Weöres Sándor Színház megalapítását egyhangúan szavazta meg a helyi képviselő-testület. A szombathelyi polgármester Bóka Istvánnak gratulálva a két város közötti kulturális együttműködésre tett javaslatot.
   
A Kultúra Magyar Városa díj olyan városi önkormányzatok elismerése, amelyek kiemelkedően támogatják és fejlesztik a helyi kulturális életet, és annak értékeit példásan mutatják be. A címre évente lehet pályázni, lakosságszám szerint három kategóriában: megyei jogú városok, 10 000 lakosúnál nagyobb, illetve 10 000 lakosúnál kisebb városok nevében. A harmadik kategóriában a bíráló bizottság idén nem javasolta díj kiosztását.
   
A kiválasztott városoknak az OKM 1-1 millió forintot, az ÖM pedig promóciós lehetőséget ajánlott fel a Magyar Turizmus Zrt.-n keresztül.

MTI