A geocaching egy fiatal technikai sport.
A geocaching egy fiatal technikai sport. A természetjárás és a csúcstechnika ötvözeteként a játék célja, hogy a műholdas helymeghatározó rendszer felhasználásával a résztvevők olyan helyekre vezessék el játékostársaikat, amelyeket érdekesnek találnak.
A GPS alapú helymeghatározásnak néhány éve még komoly hátránya volt, hogy a polgári felhasználás pontosságát mesterségesen rontották. 2000 májusában azonban megszüntették ezt a mesterséges rontást, így a vízszintes hiba tíz méter alá csökkent. Ekkor pattant ki egy Dave Ulmer nevű amerikai agyából az ötlet: elhelyezett egy ládát egy erdő közepén, majd különböző levelezőlistákra elküldte a pontos koordinátákat. Az első pillanattól sokan csatlakoztak a játékhoz, Ulmer rövidesen létrehozta az első geocaching honlapot, amely tartalmazta az elrejtett geoládák helyét Azóta a játék nemzetközivé vált, több mint 200 ország kincsvadászai keresik a világ különböző helyein elrejtett ládák tízezreit.
Magyarországon a www.geocaching.hu címen tárolják a hazai ládák adatait, amiből cikkünk írásakor 2347 darab volt. Az oldalon böngészve találhatunk magunknak célpontot, majd utána a koordináták alapján, GPS segítségével navigálhatunk a rejtekhelyre. A megtalált ládából kivehetünk valamilyen „kincset”, de cserébe nekünk is kell valamit a helyére tenni.
A teljes cikket a Techline.hu oldalon olvashatják.