A fővároshoz viszonylag közel, a Börzsönyben több pálya is a síelők...
A fővároshoz viszonylag közel, a Börzsönyben több pálya is a síelők rendelkezésére áll. 1947-ben készült el a Nagy Hideg-hegy északi oldalán a lesiklópálya, és itt épült meg valamivel később az ország első felvonója.
Ma már három várja a vendégeket, akik kék és piros pályákon illetve a sítúrautakon sportolhatnak.
Zebegény 2 sílifttel várja a síelőket, de e mellett szánkózásra, sífutásra, sőt egy 750 négyzetméter nagyságú természetes jegű pályán korcsolyázára, nyáron gyepsízésre is van lehetőség.
Az utóbbi években nem volt elegendő hó, hogy beindítsák a fővárostól 60 kilométernyire található Szokolyán a tányéros felvonót, a pályát a szánkósok foglalták el.
A Társai-mezőn pedig a sífutók találnak maguknak megfelelő terepet.
Az ország egyik legfontosabb síterepe a Mátra-hegység. Megannyi nagyszerű pálya várja itt a síelés szerelmeseit.
Galyatetőn, Budapesttől mintegy 100 kilométernyire egy wellness szálloda közvetlen szomszédságában található a közel 1 kilométer hosszú, kék jelzésű, síelésre és snowboardozásra egyaránt alkalmas pálya.
A sportolókat tányéros felvonó viszi fel a pálya teljes hosszában. A sífutókat az ország legjobban előkészített pályája várja itt.
A szomszédban levő Kékestetőn található 7 pályát 4 lift szolgálja ki. Magyarország legmagasabb pontjáról, 1014 méterről indul az ország leghosszabb, 1,8 kilométer hosszú lesiklópályája, melynek felső szakaszán egy 700 méteres tányéros felvonó és két tanulólift is üzemel. A teljes hosszon végigsíelőket Veronika-réttől síbuszok szállítják visza Kékestetőre.
A hegy északi oldalán csákányos felvonó szállítja a fekete és a piros pályákon síelőket. Az egy napos síbérlet teljes ára 4000, kedvezményes ára pedig 3000 forint. Éjszakai síelésre további 2500 forintért van lehetőség. A sícentrum más szolgáltásokat is kínál: éttermek, szálláshelyek, síszerviz, kölcsönző, motorosszántúrák és síoktatás várja a csúcsra érőket.
Ha már kipróbáltunk minden pályát, tegyük át székhelyünket a szomszédos mátraszentistváni sícentrumba, ahol 9 sípálya – ebből kettő a már most, a hóhiány ellenére is síelhető – és 8 sílift, és az idei év fejlesztéseként egy snowtubing pálya vár minket. A sípark tervezésénél kiemelt szempont volt, hogy a sportolásra vágyókat különböző nehézségi fokú pályák és hangulatos környezet fogadja.
Mindezt sikerült is megvalósítani: a lankás lejtőkön az apróságoknak síóvoda működik tanulólifttel, a Mátra legmeredekebb, fekete jelzésű terepe pedig a pálya ördögeit várja. A Hutahelyi-patakon épített 2500 m3 víztározó segítségével a hóágyúk egész télen dolgozhatnak, egészen márciusig nagyszerű síelési és snowboardozási lehetőséget nyújtva.
A hét második felében a nagyteljesítményű fémhalogén fényvetőknek köszönhetően egy több mint ezerméteres terepen nyílik mód éjszakai síelésre. A kiváló szolgáltatásokhoz igen drága napijegy árak tartoznak: az előszezonban a felnőttek 4000, a fiatalabbak 3200 forintért síelhetnek.
A Bükkben, Bánkúton található az ország legnagyobb sícentruma. A 3 kilométer összhosszúságú pályarendszeren 6 különböző lesiklópályát, 2 könnyű tanulópályát és 9 síliftet találunk.
Szerdánként, péntekenként és szombatonkét a kivilágított pályákon este nyolc óráig lehet síelni – a 4000 forintos napijegy erre is érvényes. Itt sífutásra is van lehetőség: a 3,5 és 8 kilométeres sífutópályák a csalánosi parkolóból indulnak és oda is érkeznek vissza.
Kevesebb, csupán két pályával és egy kampós felvonóval várja a sportolókat Bükkszentkereszt, ahol azonban nemcsak síelésre, de szánkózásra, lovasszánkózásra, sífutásra és kutyaszán-futtatásra is van lehetőség.
Ha még ez sem lenne elég, 2005-től freestyle pálya is működik a településen. A Szilvásváradon üzemelő sípályához tartozó síliftet felnőttek 3000, gyerekek pedig 1500 forintos napi bérletért használhatják.
Ugyancsak kiváló síelésre nyílhat lehetőségük azoknak, akik a sátoraljaújhelyi Magas-hegyre indulnak síelni. A tetőre libegő visz fel, ahonnan 2 sí- és 2 szánkópálya felé indulhatnak.
A sípályákon kezdők és haladók egyaránt találhatnak maguknak megfelelő szakaszt, ahová további 2 lift juttatja el őket. A sífutás szerelmesei kiválóan karbantartott pályákon sportolhatnak mintegy 3 és fél kilométeren.
A fővárostól legtávolabb Tokajban síelhetünk; Kopasz-hegyen található 600 méteres, felső kétharmadában kéknek, alsó harmadában inkább pirosnak mondható pályához tárcsás felvonó visz fel. A felnőttek 10 felvonásonként 800, a gyerekek 500 forintot fizetnek.
Biztosan sokan voltak, aki azt gondolták, Magyarországon alig akad valamirevaló sípálya – reméljük, őket is sikerült meggyőznünk, hogy bár nem vagyunk sínagyhatalom, egy-egy hétvégére – ha az időjárás is úgy akarja – könnyedén találhatunk igényeinknek megfelelő síterepet.
További információkat a hazai sípályákról a www.sielok.hu weboldalon találhatnak.
Molnár Kata Orsolya