A legtöbben évente egy hétre leszünk síelők, Ausztria, Szlovákia...
A legtöbben évente egy hétre leszünk síelők, Ausztria, Szlovákia, Olaszország vagy akár Franciaország sípályáit megcélozva. Ha nincs idő a síszünetre, sokaknak elmarad a jó kis móka. De miért kell ennek így lennie?
Egy kis autózással Magyarország több tucat sípályája közül válogatva választhatjuk ki a számunkra legszimpatikusabbat, hogy ott fejlesszük tökélyre technikánkat. Lássuk csak, mit kínál a főváros és szűkebb környéke!
A budapesti Normafa igen kedvelt kirándulóhely, ahol 1971-ben adták át az első elektromos meghajtású drótköteles sífelvonót. Sajnos ez már több éve nem üzemel, sőt az egykori két síugró sánc is már csak történelem.
Mindennek ellenére, amikor megérkezik a hó a Normafára, a síelők, sífutók, szánkósok és snowboardosok sem váratnak soká magukra. Több síikola tart itt edzéseket, a közeli műanyag pályákon szeptembertől áprilisig tanulhatnak a gyerekek.
Budapesttől alig félóra autózással, sőt tömegközlekedéssel is könnyedén elérhető síparadicsom várja a téli sportok szerelmeseit Dobogókőn. A 1,5 kilométer összhosszúságú kezelt pályán és a 6 kilométeres síúton a kezdőtől a haladó szintig mindenki megtalálja a magának legmegfelelőbbet. A területen tányéros felvonó működik, melyből a kezdők kiszállhatnak a felvonó első és második harmadánál a pálya lankásabb részeihez.
A felvonó tehermentesítésére hétvégénként egy alacsony kötélvezetésű felvonót is szolgálatba állítanak a pálya alsó felén síelő kezdők részére. A pályákon szánkózni balesetveszélyes, éppen ezért tilos is, a fakutya rajongóinak külön lejtő van kijelölve. Elegendő hó esetén egy hosszabb lesiklásra is alkalmas 6 kilométeres turistaúton egészen a pilisszentkereszti buszmegállóig csúszhatnak a síelők. Egésznapos bérlet váltható felnőtteknek hétvégén 3500, hétköznap 3000 forintért, diákoknak 2000 forintért. Éjszakai síelésre is van lehetőség, ennek ára 2000 forint.
Budapesttől ugyancsak egy köpésnyire, Visegrádon is kíváló lehetőség nyílik a téli sportok gyakorlására.
A kék és piros pályákhoz a felnőttek 3500, a gyermekek és idősek 2500 forintos napijegyért 6 különböző síliftet vehetnek igénybe.
Minden nap este kilenc óráig minőségi pályavilágítás mellett síelhetnek a legelszántabbak. Nyáron gyepsízéssel lehet a téli szezonra edzeni.
A még teljesen kezdőknek irány Dorog! Budapesttől alig 40 kilométernyire október végétől március végéig működik egy műanyag sípálya, ahol síoktatók irányítják valamennyi korosztály tanulását.
Igény esetén videokamerás mozgáselemzés is segítheti a helyes technika elsajátítását.
Nyugat-Magyarország síterepei közül a legjelentősebb a bakonyi. Kezdjünk egy kis bodajki, döbröntei vagy súri bemelegítéssel! Mindhárom kezdő pályához felvonó tartozik.
Ajka-Csingerben a parkerdőn halad keresztül az 500 méteres, a felső kisebb letörést leszámítva kellemes kék pálya, ahova tárcsás felvonó viszi fel a síelni vágyókat.
Ha több pályát is kipróbálnának, a térség legnagyobb síterepét, Eplényt ajánljuk figyelmükbe. Itt van Magyarország legmeredekebb sípályája, lejtése néhol eléri a 30 fokot.
Öt, kéktől a fekete jelzésűig változó pálya és 4 felvonó várja a sportolókat.
Egész napos síelésre bérletet a felnőttek 4500, a diákok 3600 forintért válthatnak, esti síelésre, melyre szintén van lehetőség, 3200 és 2800 forintért vásárolható jegy.
A bakonyi pályákon kívül találunk még elszórtan síelési lehetőséget az ország nyugati felén, s bár ezek kivétel nélkül egy-egy sílifttel működnek, érdemes őket megemlíteni.
A dunakömlődi 400 méteres kék és piros pályákhoz, melyek egyaránt alkalmas síelésre és snowboardozásra, kampós felvonó szállítja a sportolókat.
A pécsi Misinatetőn lévő síterepre ugyancsak kampós lift visz, a helyi síklub tagjai tagdíj ellenében használhatják.
A soproni Dalos-hegyen a két sípálya mellett szánkópálya is várja a sportolókat, akik egyedülálló módon ingyenesen vehetik igénybe a pályához tartozó tányéros felvonót.
A kőszegi Szabó-hegyen található pálya tányéros felvonója is ismét üzemel, ráadásul itt található az ország egyetlen használható síugrósánca, melyet 2006-ban újítottak fel.
Következő cikkünkben a kelet-magyarországi sípályákat mutatjuk be! További információkat a hazai sípályákról a www.sielok.hu weboldalon találhat.
Molnár Kata Orsolya
Cikkünk folytatódik. Kattintson!