Plázs travelline.hu 2008. december. 16. 08:48

Schengeni bővítések, könnyebb utazás

A feltételes mód használata még azért indokolt, mert 2009.

Creative Commons

A feltételes mód használata még azért indokolt, mert 2009. február 8-án Svájcban Románia és Bulgária esetében népszavazást tartanak a személyek szabad mozgásának kiterjesztéséről, és ha a lakosság többségében nemmel szavaz, akkor félbeszakadhat a 2005-ben már jóváhagyott schengeni csatlakozási folyamat.

2007. december 21. óta a schengeni államok körébe 24 ország tartozik: az EU 27 tagja közül Bulgária, Ciprus, Nagy Britannia, Írország és Románia még nem része a schengeni térségnek, a nem EU-tag Norvégia és Izland viszont igen. Ukrajna külügyminisztere abban bízik, hogy országa állampolgárai – a kölcsönösség elve alapján – a shengeni övezethez való csatlakozás nélkül is rövidesen megkaphatják a vízummenetességet az EU-tól.

Ukrajna ugyanis e törekvés jegyében három évvel ezelőtt eltörölte a vízumkényszert valamennyi uniós tagállam (köztük hazánk) állampolgárai számára. Az immár egyoldalú vízumrendszer teljes eltörléséről szóló tárgyalások első fordulója már megkezdődött, s Ukrajna még a jövő év második felében szeretné aláírni az EU-val a társult tagságról szóló megállapodást. Amennyiben ez sikerül, akkor keleti szomszédunknak jó esélye lesz arra, hogy legkésőbb 2012-re elérje a vízummentességet.

www.ttghungary.hu

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.