Plázs travelline.hu 2008. december. 16. 09:16

10 tanács fotós utazóknak

"Manapság szinte mindenki, aki hosszabb útra indul, szerez egy...

Creative Commons

"Manapság szinte mindenki, aki hosszabb útra indul, szerez egy fényképezőgépet, ha még eddig nem volt neki. A magyarázat többnyire az, hogy az emlékek és a családi diavetítés mellett szeretne egy kicsit megismerkedni a képalkotás alapjaival, ami mögött persze ott van a vágy, hogy egyszer híres fotós legyen. Nos, soha nem volt könnyebb ezt elérni, mint manapság. De ahhoz, hogy fotóink mások számára is élvezhetőek legyenek, néhány alapszabályt érdemes betartani.

 1. Felejtsd el az analógot!

Ha ezzel nem értesz egyet, feltehetőleg technikailag képzett, tapasztalt fotós vagy, aki egy konkrét cél érdekében használ filmes gépet. Még akkor is, ha ingyen kölcsönkapnánk apu régi analóg kisgépét, inkább spóroljunk egy keveset, és vegyünk digitálist, még rövid távon is megéri anyagilag (tudjuk, mennyibe kerül egy tekercs film, előhívás és nagyítás 24 képkockához?)

Creative Commons

2. Pakolj egyszerűen!

Ha még csak most ismerkedsz a fotózás alapjaival, a legjobb választás egy jobb minőségű kompakt gép, extra akkumulátorral és memóriakártyával. Azok a kezdő fotósok, akik megtehetik, hogy drága, félprofi felszerelést vegyenek, sokszor azzal töltik idejük nagy részét, hogy szűrőket cserélnek, vakuval bíbelődnek, állványt cipelnek, és sokkal lassabban fejlődnek, mint a túratársak, akik egyetlen, maroknyi géppel megtanulnak a lényeges dolgokra (téma, képkivágás, mondanivaló) koncentrálni.

3. Hagyd a technikát későbbre!

A túl sok felszereléshez hasonlóan a túl sok technikai részlet is hátráltatja az alkotást. Aki minden egyes felvétel előtt fényértéket számol, ISO beállításokat próbálgat vagy fehéregyensúlyt állít, az valószínűleg le fog csúszni a pillanatról. Ha nincs a kisujjunkban az egész, ne a felvétel készítése előtt foglalkozzunk ilyesmivel. Inkább készítsünk több felvételt, és válogassunk utólag. Használjuk ki a digitális technológia hihetetlen előnyeit!

Creative Commons

4. Akksi, memória, objektív!

Napokat el lehet tölteni különböző fórumokon, keresve a tökéletes gépet. Kikérdezzük az összes ismerőst, mindenki mást mond. Számolgatjuk a pénzünket, nézegetjük a boltok ajánlatait, és valóban elhisszük, ezeken múlik a jó fotó. Pedig dehogy. Legyen mindig elegendő feltöltött akkumulátor a táskában, hisz anélkül semmi sem működik. Beállítások, visszanézegetés és képminőség fokozatok helyett vegyünk elegendő memóriát. Válasszunk inkább olcsóbb, egyszerűbb gépet, és a különbségen vásároljunk kártyákat. Ha tükörreflexszessel fotózunk, a gépváznál sokkal lényegesebb az objektív minősége. Itt is, ha tehetjük, olcsóbb vázhoz vegyünk jobb objektívet. A vázat úgyis lecseréljük hamar, míg egy jó objektív még a mai világban is hosszú éveken át szolgálhatja tulajdonosát.

5. Döntsd el, miért akarsz fotózni!

Bár a legtöbb képet azonos elvek alapján készítjük, fontos tisztában lenni a célokkal. Családi fotóalbum, diavetítés a haveroknak, privát fotóblog, a világ leírása saját nézőpontból, ismeretlen témák bemutatása, az alkotás öröme, vagy ezek mind egy kicsit. Ne azért fotózzunk, mert mindenki ezt teszi. Az se baj, ha váltogatjuk a célokat, kipróbáljuk, mihez van igazán kedvünk, miben vagyunk jók. Ha megvan a cél, akkor mind a felszerelés kiválasztása, mind pedig a képek témájának elsöntése egyszerűbb lesz. Ha egy szűk témát vagy stílust járunk körbe elsősorban, sokkal jobb eredményekre számíthatunk, mintha „csak úgy” lövöldözünk a nagyvilágba."

További 5 tanács fotós utazóknak.

A teljes cikk a Kalandtúra blog oldalán olvasható.