A december 28.
A december 28. után megkötendő utazási szerződésekre egy áttekinthetőbb és részletesebb szabály-halmaz vonatkozik, mint a 12 évvel ezelőtt született és azóta érvényes szabályozás volt. Akkortól az utazási prospektusoknak is az új előírásokat kell tartalmazniuk.
Az új rendelet megengedi, hogy az utazási szerződést ne papíron, hanem más tartós adathordozón adja át az utazásszervező az utasnak. Tartós adathordozó lehet minden olyan eszköz, amellyel az utas bármikor előhívhatja a szerződés szövegét, és "megfelelő ideig" képes tárolni azt.
A jelenleg hatályos kormányrendelet kimondja, hogy az abba foglaltakkal ellentétes kikötések semmissé teszik az utazási szerződést, vagyis helyre kell állítani az eredeti állapotot, illetve az ilyen kikötések helyére a rendelet előírásai lépnek. Az új rendelet viszont felsorolja, hogy miben térhetnek el a felek az előírásoktól. Így például a szerződés megkötésekor legfeljebb a részvételi díj 40 százaléka kérhető el előlegként, de ha az utazásszervező külföldi partnere ettől többet kér tőle, akkor az utasnak is arányosan többet kell fizetnie.
Az utazási szolgáltatás díját három összegben - mindig forintban - kell meghatározni a szerződésben. Az első a szolgáltatás és a szervezés díja együtt, a második a külön felszámított díjak, illetékek, míg a harmadik az előző kettő összege.
A szerződés tartalmazza az utazásszervező nyilvántartási számát, valamint annak a biztosítónak vagy banknak a nevét is, amely a vagyoni biztosítékot nyújtja a szervezőnek (ez fogja hazahozni a külföldön rekedt utasokat).
Az utas az utazás megkezdése előtt bármikor elállhat a szerződéstől. Nincs megszabott idő, amelyen belül már nem mondhatja vissza az utazást, viszont a lemondást mindig írásban kell megtenni, és bánatpénz is kiköthető. Az utas más részére engedményezheti is az utat, viszont aki a helyébe lép, annak is meg kell fellelnie a szerződésbe foglalt feltételeknek. Erről is értesíteni kell a szervezőt.
Amennyiben az utazásszervező - indulás előtt - 8 százalékkal, vagy még többel emeli a díjat, akkor az utas elállhat a szerződéstől. Amennyiben a szerződés megkötése és az utazás kezdete előtt a Külügyminisztérium "utazásra nem javasolt" kategóriába sorolta a célországot, akkor az utazásszervező azonos vagy magasabb értékű helyettesítő szolgáltatást nyújthat. Viszont ha alacsonyabb értékű a helyettesítő szolgáltatás, akkor a díjkülönbözet vissza jár. Az utazásszervező az indulás előtt 20 nappal állhat el utoljára a szerződéstől.
Amennyiben az utas nem azt kapja, mint mi a szerződésben szerepelt, akkor a díjat le kell szállítani és a különbözet vissza jár neki. Az utasnak a hibás teljesítést azonnal közölnie kell a szervezővel.
Csoportos utazásnál 15 fő felett jár az idegenvezető, akinek beszélnie kell a célország nyelvét, vagy pedig az ott általánosan használt valamelyik világnyelvet.
MTI