Csúcsműsszerrel gyógyítják a leukémiás betegeket
Génkutatást segítő csúcsműszer vásárlására fordította azt a 23 millió forintos támogatást a Semmelweis Egyetem Genotipizáló Központi Laboratóriuma, amelyben az Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány jóvoltából részesült. A készülék segítségével hatékonyabban és - ez újdonság - személyre szabottan gyógyíthatók a kis betegek.
Az új műszer működési elve, hogy felszaporítja a vizsgálandó genetikai minta (például egy DNS) egy szakaszát, majd a beépített nagyérzékenységű rendszer elvégzi annak mennyiségi vagy minőségi elemzését. A műszer segít meghatározni az adott gyereknek a betegségre való hajlamát és pontosítja a diagnózist. Így nagyobb az esély a túlélésre és kevesebb káros mellékhatással kell megküzdeni a kemoterápiát követően - közölték a SOTE és az alapítvány vezetői.
Új genetikának is nevezik az úgynevezett genomikát, amely azt jelenti, hogy klinikai tapasztalatok alapján szétválasztott betegcsoportok között markáns különbségeket találnak a génműködés mintázatában vagy a genetikai állomány más jellemzőiben. A hazai genomikai kutatások egyik központja a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézete.
Az Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány ma Magyarországon az egyik legnagyobb adományozói körrel rendelkezik és 2003 óta több mint 200 millió forinttal támogatta a leukémiás gyermekek gyógyítását.