Országos program indul az elhízás miatt
Országos programot indít az iskoláskori elhízás és a mozgásszegény életmód ellen a következő tanévben az Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége (EVMSZ). A Hozd a formád, Magyarország! elnevezésű kezdeményezéshez első körben tíz város húsz intézménye csatlakozik.
Az egyszemélyes részvételre épülő iskolai egészségnevelés alapjait kívánják lerakni azzal, hogy a kiegyensúlyozott étkezés és a rendszeres fizikai tevékenység előnyeit személyre szabott formában kínálják a diákoknak - mondta el az erről tartott sajtótájékoztatón De Blasio Antonio európai parlamenti képviselő, a szervezet főtitkára.
Az egészséges életmódra nevelés erősítése mellett a program azt jelenti, hogy a tanulók beleszólhatnak például az iskolai menza menüjének összeállításába, vagy abba, milyen közösségi vagy sporttevékenységekbe kívánnak bekapcsolódni.
A program egy nemzetközi modell tapasztalatain alapul, amely előtérbe helyezi a választás és a kritikai elemzés képességeinek kialakítását, megerősítését. Olyan egyéni és közösségi egészségfejlesztő stratégiák kialakításához nyújt keretet, amelyek lehetővé teszik a fiatalok cselekvésközpontú és tantárgyakon átívelő szemléletmódjának kialakulását.
A korábban huszonöt országban végzett kísérletekbe három pécsi intézményt is bevontak. A tanulók választása alapján az egyik iskola menzáján még ma is kizárólag barnakenyeret kínálnak, a másikban pedig az italautomata mellett alma- és salátakiadó-gép is működik.
Az érintett önkormányzatok és egy gyógyszergyártó támogatásával a 2009/2010-es tanévtől induló hazai programba a családokat is igyekeznek bevonni.
Minderre azért van szükség, mert a túlsúly, az elhízás a 21. század egyik legnagyobb népegészségügyi kihívása. Európában az elhízottak aránya az elmúlt két évtizedben megháromszorozódott, arányuk jelenleg húsz százalék a felnőtt, és tizenöt százalék a tizennyolc évnél fiatalabb lakosság körében.
Magyarországon is gyorsan nő az elhízott gyerekek aránya, és megjelentek azok a krónikus betegségek, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, az alvászavar, amelyek eddig jellemzően az idősek egészségügyi problémái voltak.