Plázs travelline.hu 2008. november. 11. 09:57

Hogyan szállt le a megvakult pilóta? - videóval

Jim O'Neill 15 ezer láb magasan repült egy Cessnával, amikor hirtelen arra döbbent rá...

Szerencsésen landolt
AP

Jim O'Neill 15 ezer láb magasan repült egy Cessnával, amikor hirtelen arra döbbent rá, hogy nem lát semmit. Először azt hitte, csak pillanatnyilag hagyott ki a látása a vakító napsugárzás miatt, de hiába dörgölte a szemét, nem történt semmi. Kénytelen volt belátni, hogy minden bizonnyal megvakult.

A 65 éves Jim azonnal érintkezésbe lépett rádión keresztül a földi irányítással, majd a pilóta kollégákkal és a brit királyi légierő egyik gépe segítségére sietett. Perceken belül elérték a bajba jutott kisgépet és végig O'Neill mellett repülve a hadügyi gép személyzete a rádión keresztül folyamatosan kapcsolatot tartva elkalauzolta a vak pilótát a legközelebbi repülőtérre.

Nagy valószínűséggel O'Neill agyvérzést kapott repülés közben és a vér nyomása blokkolta a látásért felelős központot, ezáltal megvakítva a férfit. “Nem kéne életben lennem. Az életemet, és azokét, akikre rázuhantam volna, a légierőnek köszönhetem. Borzalmas volt. Hirtelen nem láttam a műszereket magam előtt. Minden homályos volt előttem. Képtelen voltam irányítani.” - nyilatkozta O'Neill a Mirrornak.

A szerencsés landolást valószínűleg az is befolyásolta, hogy a megvakult pilóta mintegy 18 évnyi repülési tapasztalattal rendelkezik, de önmagában ez nem lett volna elegendő. A földi irányítók ugyanis a légierő előtt már megpróbálkoztak azzal, hogy O'Neillt Full Sutton repülőterére vezessék, de vakon és egyedül ez a feladat megoldhatatlannak bizonyult a pilóta számára.

A hadügy védőangyalai egy Tucano T1-es gépen érkeztek, amelyet Mark Hopkins kapitány irányított. “A királyi légierőnek vannak a legjobb pilótái és földi irányítói az egész világon. Ez a csapatmunka, amelyet Linton-on-Ouse-ban végeztünk, megfelel ennek a hírnévnek. Egy repülőgép kísérése olyasmi, amit időről-időre elvégzünk, de ez egy nagyon különleges eset volt. Büszke vagyok, hogy le tudtuk hozni a földre biztonságban.” - nyilatkozta Hopkins kapitány.

Mert hogy O'Neill valóban karcolás nélkül megúszta a vak landolást, de az agyvérzés miatt természetesen egy essexi kórházba szállították, miután a légierő orvosai megvizsgálták a repülőtéren. Eddig azt gondolhattuk, hogy ilyen hőstettek csak a filmekben történnek, ott szokott simán leszállni akár egy utasszállítóval is olyan szereplő, akinek korábban nem sok köze volt a repüléshez, mint például Harrison Ford az Air Force One-ban, vagy Nicholas Cage a Fegyencjáratban.

Nagy szerencse, hogy a kereskedelmi járatokon egy másodpilóta is dolgozik, ezért igen kicsi az esély, hogy valaha is egy amatőr landolási tudományában vagy a légierő segítségében kelljen bíznunk, sőt, a legújabb gépekben már olyan műszer is található, amely rossz időjárási körülmények, vagy vészhelyzet esetén minimális emberi beavatkozással is földre tudja tenni a gépet.

-KM-