Azok a munkamániások, akik mindig mindenhová magukkal viszik a laptopjukat, tudják, hogy...
Azok a munkamániások, akik mindig mindenhová magukkal viszik a laptopjukat, tudják, hogy mielőtt felszállnak a repülőre, a noteszgépet ki kell venniük a kézitáskából, bele kell tenniük a műanyag kosárba, rá az átvilágító berendezés szalagjára. Az országonként változó, de előfordul, hogy a szorgalmas ellenőrök ki is nyitják, az ügybuzgóbbak be is kapcsoltatják a gépet, valóban az-e, aminek látszik.
Az egyre hosszabb és részletesebb ellenőrzések gyakran összezavarják az utasokat, hiszen a repülés sokak számára már önmagában is stressz faktor és annyi dologra kell odafigyelni. Nem csoda hát, hogy a nagy sorbanállásban és rohanásban a vártnál jóval gyakrabban előfordul, hogy az utazó ott felejti valahol a laptopját.
Lehet hogy sokak számára érthetetlen, hogyan hagyhat el valaki egy ilyen értékes tárgyat, de tény: egyedül az Egyesült Államok repterein évente több mint félmillió, egészen pontosan 630 000 darab noteszgép vész el. És csak kevés kerül vissza jogos tulajdonosához. Bartha Hedvig, a Symantec marketing menedzsere is rengeteget repült, míg a cég át nem tért a videokonferenciákra. „Én anno a notebookomat teleragasztgattam mindenféle színes matricákkal, mert attól féltem, hogy nem ismerem meg a saját gépemet, másét viszem el a nagy ideges rohanásban. Ott állsz mezítláb az ellenőrzéskor, kutyafuttában pakolod vissza a bőröndbe az áttetsző piperezacskót, kezedben a beszállókártyával – még csak az hiányzik, hogy ne tudd megkülönböztetni a saját fekete masinádat a másétól”. - mesélt kalandjairól a tapasztalt utazó.
Vajon a sok színes matrica elég ahhoz, hogy valaki a talált tárgyaktól megpróbálja megkeresni a tulajdonost? Nem valószínű.
Az amerikai légügyi biztonságért felelős hivatal, a TSA (Transportation Security Administration) idén nyártól engedélyezte, hogy azokból a táskákból, amelyek megfelelnek az előzőleg kiadott előírásoknak, ne kelljen kivenni a laptopot. Így csökkenhet az elhagyott noteszgépek száma.
A különféle széthajtogatható táskák mellett a biztonsági leírásban benne van a talán legnépszerűbb, körbecipzárazható változat is. Az európai repterekre viszont sajnos nem vonatkozik a könnyítés, így az csak az USA-n belül gyorsíthatja meg a beszállást. Nekünk marad továbbra is, hogy pakolunk és figyelünk.
A Symantec tanácsai:
1. Az új utasbiztonsági intézkedések hosszabb időt vesznek igénybe. Tanácsos a járat indulása előtt másfél-két órával becsekkolni
2. Tartsuk számon, mit raktunk ki az átvilágító alá a szalagra. Legyen meg mindennek a helye a táskában. A helyére tegyük a jegyet, az útlevelet, a gépet is.
3. Legyen nálunk nemzetközi csatlakozó. Minden adandó alkalommal töltsük fel a gépet. Adandó alkalom = ha konnektort látunk.
4. Vigyünk magunkkal wireless vagy miniegeret.
5. Vigyázzunk a tolvajokkal. Soha ne hagyjuk őrizetlenül a gépet egy percig sem.
6. Vigyázzunk az adattolvajokkal is. Tartsuk be az alapvető biztonsági intézkedéseket: soha ne adjunk ki bizalmas adatot (bankkártya- vagy hitelkártya-számot, jelszót) ha például reptéri hotspotot használunk.
Tóth Katalin