A Bács-Kiskun – Békés – Csongrád megyéket összefogó...
A Bács-Kiskun – Békés – Csongrád megyéket összefogó régió vonzerejét nem csak a végtelen alföldi táj legendás pusztai romantikája és természetessége, a városok műemlékei és a néprajzi örökségek adják, hanem a városokban nyüzsgő élet. A listát Szeged vezeti, hiszen ez a térség székhelye, amely Dóm teréről és épületeiről híres, de Kecskemét, Kalocsa, Szentes, Hódmezővásárhely és Baja hangulatos történelmi belvárosai ugyancsak sok látogatót vonzanak.
Kihagyhatatlan az ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark, és az ott látható Feszty-körkép a gyulai vár, a szarvasi arborétum és a mezőhegyesi ménes. Szintén kötelező a dévaványai túzokrezervátum, a kardoskúti hagyományos állattartó telep, a bugaci puszta, a Mártélyi Tájvédelmi Körzet a Tisza holtágaival, valamint az ezernél is több pincéből álló híres hajósi pincesor. A néprajzi örökségek olyan múzeumok és kiállítóhelyek őrzik, mint a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum és Alföldi Galéria, valamint a szentesi Koszta József Múzeum.
Nem csak művelődni érdemes ebbe a térségbe érkezni, hiszen a szentesi lecsófőző fesztivál és makói nemzetközi hagymafesztivál mellett a kalocsai fűszerpaprika is legalább annyira híres, mint a hímzése, vagy a kiskunhalasi csipke. Ha pedig az asztalon az abrosz, jöhet a kecskeméti fütyülős barackpálinka és békési szilvapálinka, a szegedi és a gyulai szalámi, valamint a csabai kolbász.
Fesztivál
Kezdjük is mindjárt a Szegedi Paprikafesztivállal, ezen a hétvégén a Dóm téren szakácsmesterek paprikás ételeit kóstolhatjuk, Szőke András pedig a közéleti személyiségek főzőversenyét moderálja. Lesznek gólyalábasok, folk- és világzene, színházak, és Bede Róbert (tvPaprika). Idén első alkalommal rendezik meg az Operaverseny és Fesztivál című rendezvénysorozatot, amely során operák, rendezők, énekesek mérik össze tudásukat egy nem mindennapi versenyen a Szegedi Nemzeti Színházban.
Október 3-a és 4-e között Baja ad otthont a VII. Idill Nemzetközi Jazz és Blues Napnak - a Szentháromság téren látható programok ingyenesek.
Október elsejétől a hó végéig tart a szegedi Őszi Kulturális Fesztivál, mely igazi kuriózumokkal várja a kultúra szomjazóit: jazz-, és népzenei koncertek, táncházak, komolyzenei hangversenyek, plafonra vetített kisfilm-est, Dumaszínház, természetfotók, flamenco, gyorsított sakkverseny és az öröklétű farmer mítosza kiállítás is szerepel a több mint kétszáz program között.
A tíz éves múltra visszatekintő Csabai Kolbászfesztivált hagyományosan október második felében rendezik meg a békéscsabai városi sportcsarnokban és környékén, ezt is csa kajánlani tudjuk minden gasztronómiai fanatikusnak az országban. A fesztivál kiegészítő rendezvénye a Bajnokok Ligája kolbászkészítő verseny és az Élelmiszeripari és Mezőgazdasági Kiállítás, tehát lesz miből válogatni az idelátogatóknak. Emellett, a Reneszánsz év 2008 rendezvénysorozat Gyulára is ellátogat az év folyamán, ha esetleg az eddigi fesztiválok nem elégítették volna ki a tömeges szórakozásra vágyók minden igényét.
Színház
A Szegedi Nemzeti Színházban október harmadikán láthatjuk Machiavelli-Háy: Mandragóra című vérbő reneszánsz komédiáját, kortárs átiratban, fanyar humorral. Aki a zenét jobban kedveli, a Szegedi Nemzeti Színházban három felvonásban élvezheti Giacomo Puccini: Tosca zenedrámáját. Ugyanekkor Kecskeméten, a Katona József Színházban az egyik legelismertebb határon túli magyar nyelvű színház tehetséges rendezője, Keresztes Attila debütál Jókai Mór színművével, A komédiás had, avagy Thespis kordéjával. Október 8.-án Szegeden a Régi Zsinagógában fél nyolctól a Határeset látható, míg a szentesi Művelődési és Ifjúsági Házban Stand Up Comedy show lesz, Szőke András és Badár Sándor előadásában. Ugyanezen a napon a kecskeméti Ruszt József Stúdió Színház termében Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az őrült naplóját láthatják az érdeklődők, míg a szegedi Nagyszínház vígjátékkal csábít: Goldoni-Mohácsi-Fuchs A kávéház című darabjával.
Október 14-én Ünnepi előadás várja a 125 éves Szegedi Nemzeti Színházba érkezőket. Ezen a napon a kecskeméti Kamaraszínház Spiró György komédiáját, a Prah tűzte műsorára. Október 17-én szintén a Katona József Színházban látható Paul Portner Hajmeresztő bűnügyi komédiája. Másnap, ugyanitt Roland Schimmelpfennig, Az állatok birodalma visz izgalmat a színpadra és a nézőtérre egyaránt. Október 19-én a Katona József Színház beszélgetős műsorának Kulka János lesz a vendége. Míg a Kisszínházban október 24-én a Szegedi Kortárs Balett mutatja be A tudattalan című darabját, majd október utolsó szerdáján Arthur Miller Pillantás a hídról című drámája látható itt. Békéscsabán a Békés Megyei Jókai Színház a hónap elején nyilvános főpróbát tart, majd játssza is a Lüzisztraté című előadását, október 18-án pedig Kabarészombat, valódi Humortusával.
Opera
Novembert Szegeden mindjárt egy olasz nyelvű négy felvonásos operával kezdik, mely a már említett Operaverseny döntőjének előadása. Szintén ez alkalomból, szintén a Szegedi Nemzeti Színházban a német Theater Bremen előadásában Raoul Wallenberg történetét dolgozza fel november 6-7. között. Két nap múlva Arthur Miller színműve alapján a new yorki Dicapo Opera Theatre előadásában a salemi boszorkányüldözések történetének feldolgozása látható, november 12-én és 13-án pedig a lengyel Państwowa Opera Bałtycka előadásában két felvonásos opera. A boszorkák után a Vámpírok is színpadra lépnek a francia Opéra de Rennes előadásában, november 15-16-án.
Zene
Október 5-én a Dóm téren 11-től Makám: Ákom Bákom gyermekkoncert, 14 órától az Egyébként Kvartett szól, majd zarándokénekeket ad elő újra a Makám. A Millenniumi Kávéházban este hétkor a Matthew Mitchell ImprovArt Trio lép színpadra. Október 27-én, Szabina napján érkezik a Társulat musical gálája Kecskemétre. Október utolsó napján, szintén a Katonában Barta Dóra koreográfus, Osvaldo Golijov Lorca-operájára (Ainadamar) készít táncbemutatót.
Kiállítás
Békéscsabán minden korosztálynak szóló régészeti interaktív kiállítást láthatunk Gyermekemet az országért - A tatárjárás (1241-1242) címmel november elejéig. A kecskeméti Népi Iparművészeti Gyűjteményben állandó kiállításként a „A népi iparművészet fél évszázada”, október 12-éig pedig a falu és ház maketteket felvonultató „Az ágkunyhótól az üvegpiramisig” című tárlat látható.
Békéscsabán a Munkácsy Emlékházban Brád András kamara-kiállítása tekinthető meg, míg az Ifiház „A diákélet képei”-t, a Jankay Gyűjtemény-Kortárs Galéria pedig Schéner Mihály Kossuth-díjas képzőművész jubileumi kiállítását, majd Megyeri Horváth Gábor festőművész kiállítását mutatja be. Mezőberényben az Orlai Petrics Soma Muzeális Gyűjtemény a „Dzsungelek, romvárosok, indiánok” című időszaki kiállításnak ad otthont, Orosházán a Városi Képtárban Kohut Béla, majd F. Varga Mária kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők.
A hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában Picasso Vásárhelyen és a Vásárhelyi Őszi Tárlat láthatók. A makói József Attila Múzeum a magyar honvédséget mutatja be a két világháború között. Szegeden, a Kass Galériában Lous Stuijfzand kiállítását mutatják be, míg a szentesi tárlat címe: Múzeum a múzeumban. A szegedi Somogyi-könyvtár Eifert János: Aktfotográfiáinak ad otthont.
-p-