Hogyan öregedjünk egészségesen?
Az ember egészségi állapota 53 százalékban attól függ, milyen a táplálkozása, súlya, sportol-e és hogyan kezeli a stresszt - állítják amerikai kutatók. Márpedig Magyarországon 2050-re a népesség fele 50 éven felüli lesz, és különösen fontossá válik számára az élet minősége - írja új könyvében Marton István, aki eddigi munkáiban egészen más témákkal foglalkozott, nevezetesen a terhességgel és a szüléssel. Korkontroll című új kötetét csütörtökön mutatta be a HVG Kiadó.
Mint megjegyezte, az ember a születése pillanatától öregszik, csak éppen 40 éves koráig nem nagyon foglalkozik a témával. Pedig legkésőbb ekkor kell(ene) elkezdeni mozogni, helyesen táplálkozni és főleg pozitívan nézni az életet, ami segít leküzdeni a stresszt.
Czeizel Endre a genetikus szemszögéből elemezve a folyamatot megjegyezte, hogy az ember 120 évre van beprogramozva - ennél tovább nem nagyon élnek emberek. Évezredekig 30 év volt az átlagéletkor, majd a 19. században 40, de az orvostudomány és a higiénia fejlődésével ez a 20. században óriásit fejlődött.
Frank Júlia, több tucatnyi szakácskönyv szerzője, a könyv táplálkozási témáinak szakértője megjegyezte, hogy ő nem hisz végletes diétákban, viszont tisztában van a táplálkozási divatok és fogyókúrák gazdasági hátterével - ezeknél a legtöbb esetben egy-egy gazdasági érdekcsoport profitéhségéről van szó. A legfontosabb a mértékletesség.
Monspart Sarolta a mozgáson, a sportoláson túl arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyugdíjas korúak számára életmentő a társaság, az aktivitás, annak tudata, hogy fontosak mások - és egymás számára - ezek az emberek, és nem csupán az unokaőrzés az egyetlen feladatuk. Kriston Andrea, az intimtorna feltalálója a testtudatosság, testreform és a szexualitás kérdéseit taglalja az egyik fejezetben.
A HVG Kiadó által gondozott könyv szerzője szerint már negyvenesként tudatosan kell kialakítani életmódunkat "egészségünk, aktivitásunk és legféltettebb kincsünk, az értelmes élet felett érzett örömünk megőrzése érdekében".
A kötet "a közélet szereplői számára üzenetértékű: Magyarországon az egyre inkább elöregedő lakosság rossz egészségi állapota miatt a hatalom képviselőinek a döntéseknél figyelembe kell venni e helyzet gazdasági, politikai és kulturális következményeit." - Vizi E. Szilveszter akadémikus, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke a könyv hátoldalán így kommentálja az abban leírtak fontosságát.