2008. szeptember. 04. 10:50 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 04. 10:36 Plázs

Szívstressz-szindróma: férfiak az áldozatok

Egy új tünetegyüttes áldozatai lehetnek azok a fiatal férfiak, akik hirtelen meghalnak azt követően, hogy a rendőrség őrizetbe vette vagy letartóztatta őket: hasonló tünetegyüttes létezik a vadállatok esetében is, amikor fogságba esnek - állítják spanyol kutatók.

Egy új tünetegyüttes áldozatai lehetnek azok a fiatal férfiak, akik hirtelen meghalnak azt követően, hogy a rendőrség őrizetbe vette vagy letartóztatta őket: hasonló tünetegyüttes létezik a vadállatok esetében is, amikor fogságba esnek - állítják spanyol kutatók.
 
Manuel Martinez Selles a madridi Gregorio Maranon kórház orvosa jutott erre a következtetésre azután, hogy megvizsgált 60 olyan esetet Spanyolországban, amelynek során a rendőrség őrizetében valaki hirtelen és megmagyarázhatatlan halált szenvedett. Az esetek egyharmadában a halál az őrizetbe vétel pillanatában következett be, míg a többi halálesetre 24 órán belül került sor - ismertette vizsgálódása eredményeit Selles, az európai kardiológusok Münchenben zajló éves konferenciáján.
 
Valamennyi áldozat egyetlen kivétellel férfi volt, átlagéletkoruk 33 esztendő. Egyiküknél sem észleltek korábban szív- és érrendszeri megbetegedést.
 
"Valami szokatlan történik ilyenkor" - mondta Selles, aki annak a véleményének adott hangot, hogy a fiatal férfiak szervezetében az őrizetbe vételkor kémiai hírvivők, bizonyos vezérlő hormonok megugrása tapasztalható, ha súlyos stressz éri őket. Ezen hormonok egyike az adrenalin, amelyről köztudott, hogy izgalom vagy veszély esetén termelődése fokozódik. - "Tudjuk azt, hogyha egy vadállatot fogságba ejtenek közülük néhány hirtelen elpusztul" - magyarázta.
 
Valószínűleg, amikor ezeket a fiatalembereket elfogják az egy nagyon stresszes állapot, ezért vezérlő hormonszintjük magasra ugrik, ami elvezethet a hirtelen szívhalálhoz - magyarázta Selles.
 
A maga nemében egyedülálló vizsgálatban a spanyol kardiológus csak olyan eseteket vett górcső alá, amikor nem volt nyilvánvaló oka az elhalálozásnak és a patológiai jelentés egyértelműen kizárta a bántalmazás lehetőségét vagy korábbi komoly betegségek meglétét. Az áldozatok közül ugyan 12 droghasználó volt, Selles azonban úgy véli, hogy ez nem járult hozzá halálukhoz.
 
Jonathan Halperin, a New York-i Mount Sinai orvosi központ kardiológusa, aki nem vesz részt a vizsgálatban, az előadás kapcsán úgy vélte, hogy az úgynevezett szívstressz-szindróma, amelyet az adrenalin vagy más kémiai hírvivők túlzott áramlása okozhat, valós feltevés lehet. Mindannyian tudjuk, hogy a stressz rossz hatással van az emberi szervezetre, ezek az esetek pedig különlegesen stresszes helyzetben történtek - tette hozzá.