Plázs travelline.hu 2008. augusztus. 13. 08:38

Váratlan veszélyek nyaralás alatt

Érdemes tehát vigyázni magunkra, még akkor is, ha felszabadultan bulizunk, vagy...

Figyeljünk oda pihenés közben...
Creative Commons

Érdemes tehát vigyázni magunkra, még akkor is, ha felszabadultan bulizunk, vagy önfeledten pihenünk nyaralás közben. Mert van miért aggódni. Következzenek tehát a leggyakoribb okok, amelyek miatt - teljesen feleslegesen - az orvosi ügyeleten kötünk ki.

SMS-, vagy fotóbaleset
Egyre gyakrabban kerülnek ügyeletre a szöveges vagy képes üzenetekbe mélyedők horzsolás, vágás miatt, de nem ritkák a villanyoszlopnak, falnak történő ütközésből eredő különböző sérülések sem. Az orvosi jelentések szerint a billentyűnyomkodás folytán ráadásul egyre többen szenvednek balesetet olyan aktív tevékenységek közben, mint a biciklizés, lovaglás, vagy vitorlázás, amelyek így további veszélyeket is rejthetnek. Az ügyeleti várótermekben a fényképezésbe belefeledkezett turistákból is akad bőven. A helyi nevezetességek fotózása közben van, aki véletlenül autó elé sétál, árokba esik, padon szaltózik át, vagy egy járdapadkában botlik meg. Sajnos, egyelőre nem vagyunk képesek a "multitasking" üzemmódra, ezért legyünk figyelmesek!

Nem jó a tűzzel játszani
Creative Commons

Tengerparti veszélyek
A fürdőruha szezonban gyakoriak az égési esetek is. Nem csak a bőrünk éghet le, a szemünknek is káros, ha túl sok napfényt kap, noha ez korántsem jár olyan látványos változással, mint amilyen például a bőrpír. Sőt, mivel látószervünk folyamatosan nyeli el a veszélyes UV sugarakat, a károsodás maradandó lehet, amely később olyan problémák formájában jelentkezik, mint a hályog, vagy a látásromlás. Az UV-szűrős napszemüvegek használata ezért mindenki számára nagyon fontos! Mindazonáltal a napnyugta nem jelenti azt, hogy nem leselkedik ránk több veszély. Egyre népszerűbbek a víz- vagy tengerparton rakott máglyák, amelyeket a buli befejeztével nagyon sok esetben helytelenül, általában homokkal szórnak be, ahelyett, hogy vízzel oltanának el. A parázs olykor egy napig is forró maradhat, így a homokban mezítláb gyanútlanul arra sétálókat sokkoló meglepetés érheti.

Tűz- és robbanásveszély a forróságban
Gyakran hallani, hogy a pályaudvarokon, reptereken, turisztikailag jelentős területeken gyanútlanul otthagyott csomagokat nagy ívben el kell kerülni. Egyes országokban valóban érdemes ezt a tanácsot megfogadni, ám jóval valószínűbb annak a veszélye, hogy a tengerparton vagy parkban sétálva tűzijátékból hátramaradt rakéták robbannak fel - nem éppen a megfelelő helyen és időben. Soha ne vegyünk fel a földről bizonytalan kinézetű tárgyakat, rakétákat, petárdákat! Arra is érdemes figyelni, hogy a nagy melegben a fémfelületek olyannyira felforrósodnak, hogy akár tojást is lehetne sütni rajtuk. Óvakodjunk a járművek felhevült karosszériáitól, valamint a magas hőmérséklet következtében lassan lehűlő motoroktól, kipufogó csövektől. Legyünk körültekintőek, különben hamar az ügyeleten találhatjuk magunkat!

Nem mindegy, hol pancsolunk
Creative Commons

Víz és levegőproblémák
Ha a nagy melegben olyan tüneteket észlelünk, mint a fáradékonyság, az étvágytalanság, szédülés, fejfájás, a szapora szívverésérzés, hányinger-hányás, az izomgörcsök és az eszméletvesztés, minden bizonnyal nem ittunk kellő mennyiségű folyadékot. Ügyeljünk arra, hogy extrém időjárási viszonyok közepette ne csak a vizet pótoljuk, hanem a konyhasót is, ezáltal elkerülhetjük a vízmérgezést, melynek egyik jele például a látászavar. A nem megfelelően karbantartott légkondicionáló berendezések szintén az ügyeletre juttatják a vakációzókat. A légzőszervi megbetegedések nagy része ugyanis erre vezethető vissza, így csak akkor kapcsoljuk be a klímát, ha mindenképpen elviselhetetlen számunkra a meleg.

Ételbajok
Előfordulhat, hogy az otthonunktól több ezer kilométerre kell felismernünk, bizony allergiásak vagyunk egyes ételekre, vagy azok összetevőire. Köztudott, hogy a nátrium-glutamát (E-621) ízfokozó hatása többek között a depresszió, fejfájás, mellkasi fájdalmak, szapora szívverés. Kifejezetten érzékeny embereknél halántéktáji nyomást, hát- és fejfájást okoz a fogyasztást követően. Mivel egyeseknél az egyszerű, hétköznapi ételek, gabonafélék, dió, mogyoró, tojás is bajt okozhatnak, érdemes alaposan átolvasni a felhasznált alapanyagokat. A tengeri élőlények, például tonhal, vagy kagylók szintén veszélyesek lehetnek, érdemes előre átolvasni a keresztallergiákat, aki ugyanis nem bírja a háziporatkát, a rákhoz hozzá se nyúljon!

-p-

Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.