2008. augusztus. 13. 11:52 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 13. 11:46 Plázs

Új fenyegetés: H5N1 helyett H9N2 okozhat járványt

Miközben a világ készül a madárinfluenza H5N1-es vírustörzse által okozott világjárványra, tudósok szerint egy másik, a H9N2-es törzs szintén egyre fenyegető veszélyt jelent.

A H9N2-es egészen kicsi módosulással képes fertőzni és terjedni - állapította meg a marylandi St. Jude Kutató és Gyermekkórház kutatócsoportja a Public Library of Science (PLoS) című nyílt tudományos portálon publikált tanulmányában. 
 
A legtöbb virológus egyetért egy pandémiás (az egész világra kiterjedő) influenzajárvány elkerülhetetlenségében. Senki sem jósolhatja meg pontosan a betegség okozóját, de mindeddig a madárinfluenza H5N1-es változata tűnt a "leggyanúsabbnak", amely már eddig is 385 személyt fertőzött meg, közülük pedig 243-at meg is ölt 2003 óta. Ma elsősorban még a madarak betegsége: eddig összességében 300 millió háziszárnyast öltek le miatta, de könnyen mutálódik, így könnyedén átalakulhat más fajok - így az ember - halálos kórokozójává. 
 
A H9N2-es rokontörzs is a madarakat fertőzi meg, de Hongkongban négy kisgyermeknek okozott már enyhe lefolyású betegséget, valamint sertésekből és más emlősállatból is kimutatták mind Európában, mind Ázsiában. 
 
A Daniel Perez vezette marylandi kutatócsoport módosította a H9N2-est, majd a vírusfertőzések szempontjából az ember szervezetéhez rendkívül hasonló módon viselkedő görényeken próbálta ki. Egy egyszeres mutáció az "új madárinfluenzán" sokkal virulensebbé és fertőzőképesebbé teszi a vírust, valamint könnyebben terjed állatról állatra a kór. Ha a H9N2-es törzset a H3N2-essel - amely a közönséges szezonális influenza okozója - kombinálják, akkor szintén növekszik a fertőzőképesség. A kutatók szerint az effajta kombináció könnyedén előfordulhat a természetben is, amennyiben valaki egyszerre fertőződik meg mindkét vírussal. 

Egyetlen megnyugtató tény: a laboratóriumban előállított veszélyes H9N2-es képtelen a levegőn át terjedni, ezért emberről emberre csak tárgyak közvetítésével kerülhet át. "Habár a levegőn át nem fertőz, számos emberi szövetben szaporodik, hasonló tüneteket okozva, mint a közönséges H3N2-es" - írták a virológusok. 
 
A madárinfluenzának több száz vírustörzse ismert, de közülük mindösszesen négy  - a H5N1, a H7N3, a H7N7 és a H9N2 - fertőzött meg embert a WHO jelentése szerint.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.