Kiket nem fognak megmenteni világjárvány esetén?
Az orvosok elméletileg tisztában vannak azzal, hogy egy hatalmas járvány vagy más egészségügyi tömegkatasztrófa idején nem mindenki kaphat életmentő segítséget. A gyomorszorító dilemma eldöntéséhez egy befolyásos amerikai orvoscsoport dolgozott ki útmutatást.
Az amerikai orvoscsoport által összeállított kegyetlen lista szerint elsősorban az idős személyeket, a súlyos égési sérülteket, a baleseti sérülteket és a szellemileg erősen leépült betegeket nem tudnák segítségben részesíteni.
A javaslatot kidolgozó szakértői csoport tagjai között jeles professzorok, magas katonai és kormányzati körök tagjai képviseltették magukat. A tervezetet egészségügyi intézményeknek szánják "sorvezetőül", mivel - mint a csoport vezetője, Asha Devereaux, a rendkívüli helyzetek szakértője mondja - "így mindenki ugyanúgy fog gondolkodni a kérdésről például egy influenza-világjárvány vagy más katasztrófahelyzet idején".
A Chest című folyóirat májusi számában publikált dolgozat alapgondolata, hogy segítséget nyújtson, amikor az emberi és fizikai erőforrások csak korlátozottan állnak rendelkezésre, így azokat egységes, objektív szempontok szerint használhassák fel.
"Ha holnap szélsőséges egészségügyi helyzet állna elő, akkor sokan, akik a szokásos hétköznapi helyzetben túlélnék a betegséget, nem kaphatnak elégséges kezelést az egészségügy infrastrukturális vagy személyzeti hiányosságai miatt" - írják. Hogy erre felkészüljenek, a kórházaknak fel kell állítaniuk egy "vészbíróságot", amely istenként fog dönteni arról, ki kaphat és kitől vonják meg az életmentő kezeléseket.
Akik a tervezet szerint nem sok jóra számíthatnak, azok a "magas halálozási kockázatú" személyek, és azok, akiknek kisebb (vagy kicsi) az esélyük a hosszú túlélésre. A lista azonban ennél még precízebben fogalmaz. Az ellátásból vészhelyzetben ki kell zárni a 85 évnél idősebbeket; azokat, akik balesetben vagy más miatt súlyos sérülést szenvedtek; a 60 évnél idősebb, súlyos égési sérült személyeket; a mentálisan sérülteket, beleértve az Alzheimer-kórban szenvedőket; a súlyos krónikus betegeket, így például a szív- és tüdőbetegségekben szenvedőket, valamint az elhanyagolt állapotú cukorbajosokat.
Lawrence Gostin, a Georgetown Egyetem egészségügyi jogi szakértője szerint az útmutató fontos kezdeményezés, azonban "politikai és jogi aknamező", amely minden bizonnyal sérti a szövetségi jognak az idősek és fogyatékosok diszkriminációja elleni passzusait.
James Bentley, az amerikai kórházszövetség alelnöke szerint a szakértők ajánlása segítheti az intézményeket, hogy finomítsák saját katasztrófaterveiket, még akkor is, ha nem hajtják végre teljes egészében.