Hogyan kerüljük el a hőkimerülést?
Idősebb korban különösen óvakodni kell a kánikulától, hiszen a nyári melegben könnyen kialakulhat hőkimerülés, hőguta, görcsök, akár még agyérkatasztrófa is, figyelmeztet az amerikai Nemzeti Öregedés Intézet.
Nem elég azonban a forró napot, a meleget kerülni, vannak tényezők, amelyek tovább fokozhatják a meleg miatt kialakuló betegségek valószínűségét. Ezekben az esetekben fokozott óvatosságra intenek a meteorológusok. Ilyenek a korral járó bőrelváltozások (elégtelen verejtékmirigyek), szív-, tüdő- és vesebetegségek, illetve más, általános gyengeséget, vagy lázat okozó betegségek. Míg a magas vérnyomás, diétára kényszerítő betegségek (például veszélyes a sószegény diéta), vízhajtók, nyugtatók, szorongásoldók és egyes szívre, illetve keringésre ható gyógyszerek csökkenthetik a verejtéktermelést. Ugyanígy veszélyt jelenthetnek, így fokozottabb odafigyelést igényel a különböző gyógyszerek szedése, ám a felírt orvosságokat a nagy meleg miatt nem szabad nélkülözni.
Az életmód is befolyásolhatja a hő miatti betegségek kialakulását. Nem előnyös a forró lakónegyed, a meleg öltözet, a túlzsúfolt helyek látogatása. Az idős embereknek, különösen a rizikócsoportba tartozóknak otthon kell maradniuk a forró és párás napokon. Ha magasak a levegő szennyezettségét mérő értékek, még jobban oda kell figyelni. Akinek nincs otthon légkondícionálója, érdemes hűtött helyekre mennie: bevásárlóközpontokba, moziba, könyvtárba.
Ha felmerül a meleg okozta betegség (erős verejtékezés, sápadtság, izomgörcsök, fáradtság, gyengeség, szédülés, fejfájás és émelygés vagy hányás), azonnal hűvös, vagy légkondícionált szobába kell fektetni a beteget. Folyadékpótlásra vizet, vagy gyümölcslevet igyunk, semmiképpen sem alkoholt, vagy koffeintartalmú italt. Célszerű egy hűvös fürdőt venni, vagy legalább hideg vizes szivaccsal lemosni a beteget. Segíthet a hideg vizes borogatás a csuklóra, nyakra, mivel ott a verőerek viszonylag közel futnak a felszínhez, és könnyen hűthetők.