Halálos lehet a mesterséges vér?
Szörnyű jóslat jelent meg a napokban az egykor ígéretes hemoglobin alapú vérkészítményről - írja a Wired.
„A mesterséges vér nem úgy néz ki, mint amivel szívesen feltöltetnénk a vénáinkat” – írta a Wired hat évvel ezelőtti augusztusi számában Wil McCarthy. Aki akkor még nem tudta, hogy mennyire igaza lesz a hemoglobin alapú készítménnyel kapcsolatban, mivel a mesterséges vér akkor még nagyon is ígéretesnek tűnt. Gyakori ugyanis, hogy a szerológiai vizsgálatokban a rendelkezésre álló összes vér inkompatibilisnek bizonyul a beteg számára, ellenben, a mesterséges vérrel nincsenek ilyen gondok, szavatosságát pedig három évig is megőrzi, s fagyasztani sem kell.
Ám a különböző vérpótló szerek kísérletének egy friss elemzése felfed néhány megdöbbentő eredményt. Kiderült ugyanis, hogy a művér kisepri a nitrogén-oxidot, érszűkületet okozva; így azok, akik megkapták, azoknál majdnem háromszor valószínűbb, hogy szívrohamot kapnak, és 30 százalékkal nő az esélyük a halálra. Az amerikai orvosi szövetség (AMA) folyóirata éppen ezért követeli a kísérletek leállítását, amelyben közel 4 ezer páciens - akik 16 viszgálatban 5 különböző típusú mesterséges vért tesztelt.
Dopping művérrel | |
Annak ellenére, hogy a mesterséges vér alkalmazására főként a fejlődő országokban - ahol a vérkészítmények hiányos kivizsgálása miatt fontos a kockázatmentes vérpótlás széleskörű biztosítása, valamint a harctereken is nagy szükség lenne rá - az ilyen jellegű termékek fejlesztésére való törekvéseket beárnyékolják az ismételt hibák és a kialakuló viták. Részben azért, mert néhány terméket anélkül teszteltek, hogy a páciens beleegyezését adta volna a kutatóknak, több kísérlet pedig azzal a kifogással kapott zöld jelzést, hogy a sérült beteg öntudatlan volt, és nem volt elegendő idő arra, hogy egy családtagtól kérjenek hozzájárulást.
Miután az állampolgári jogokat védő szervezet, a washingtoni Public Citizen hivatalos úton kérte az FDA-tól a szervhez benyújtott anyagokhoz való hozzáférést, egybegyűjtötték az 1998-2007 között lezajlott összes tesztelés anyagát. A felszínre került tanulmányokat ezt követően elemezte Natanson és csapata. Az elérhető adatokra alapozva a szakemberek szerint az FDA-nak már 2000 tájékán tudnia kellett volna a kockázatokról. „Azóta újabb öt kísérletet végeztek el - beleértve azt a 2004-ben készült 714 beteg részvételével zajlott vizsgálatot, akikből 11-en szívrohamot kaptak, míg 47-en meghaltak” – mondta Natanson.
Noha egyik vérpótló terméket sem hagyták jóvá az Egyesült Államokban, öt tanulmány folyik nyolc más országban, és az FDA is fontolóra vette, hogy szabad utat ad annak a haditengerészeti kísérleti kérésnek, miszerint 334 sérült páciensen alkalmazhassák az egyik készítményt.
A Biopure gyógyszerkutató vállalat mint alapvető tévedést, elítélte az elemzést. A.G. Greenburg, a vállalat orvosi ügyekkel foglalkozó alelnöke szerint a termékek között hatalmas különbségek vannak, így az ömlesztett adatokkal nem lehet mit kezdeni, azért sem, mert eltérő alkalmazásokról van szó.
Ám a gyógyszerkutató cég egyik volt vezetője egyetért az elemzéssel. „A kockázat mindenre kiterjed, ami azt jelenti, hogy jelen van minden terméknél” – mondta D. Hoffman a bostoni Massachusetts General Hospital intenzív osztályának vezetője, aki korábban a Biopure egészségügyi igazgatója és fő tisztiorvosa volt. Hoffman elmondta, korábban megpróbálta rábírni a vállalatot, hogy állítsa le a kísérleteket, amikor kérdésessé vált a termék biztonsága. „A vezetőséghez fordultam, de leszavaztak” – mondta.