Öt dolog a nyugodt alvásról
Ólmos fáradtság napközben, nehézkes elalvás éjszaka, hajnali felébredés, úgy érezzük, most rögtön el tudnánk aludni. Ismerős tünetek? Összegyűjtöttünk néhány tényt, amely segíthet a nyugodtabb pihenésben.
Ezek a kialvatlanság kalsszikus tünetei, ami alapján sok ember úgy érzi, hogy talán gyógyszerre lenne szüksége az álmatlanság, az éjszakai fogcsikorgatás, a jet-lag (a repülés miatti alvászavar), a nyugtalanság, a horkolás, az alvajárás vagy egyéb problémái kezelésére. A valóság azonban más. Az álmatlanságot például a legáltalánosabb alvászavarnak tartják, holott az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet adatai szerint az emberek csak 10 százalékát érinti. Az esetek többségében a tünetek mögött más (gyakran mentális) betegségek, netán a kávézás vagy gyógyszerek hatásai állnak. Íme öt dolog, amely segíthet a nyugodtabb pihenésben.
1. Jobban alszunk, mint gondolnánk. Bár sok ember azt gondolja magáról, túl keveset alszik, a Marylandi Egyetem munkatársai egy idei kutatásban kimutatták, hogy egy átlagos amerikai napi 8 órát alszik, s ez a mennyiség bőven elegendő. Sőt a felnőttek ma pont annyit alszanak, mint negyven évvel ezelőtt.
2. Eltérő alvásigények. Szükségünk van a nyugodt alvásra, mivel ekkor pihennek és kapnak új erőre biológiai folyamataink, illetve ekkor rendezzük emlékeinket is. Tavaly például az egészségügyi világszervezet (WHO) az éjszakai munkát, amely alvási problémákat okozhat, rákkeltőnek nyilvánította. Mégis, ahogy öregszünk, egyre kevesebb alvásra van szükségünk, ezt tartsuk is figyelembe.
3. Figyeljünk a mélypontokra. Több, rövid alvási szakasz éjszakánként egy hosszú helyett – ez a többfázisú alvás. Így alszanak a csecsemők, az idősek, néhány állat, sőt, állítólag Thomas Edison is így aludt. A legtöbbünk számára az az egészséges, ha éjszaka minél jobban alszunk, és napközben is tartunk piehnőt, ha szükséges. Kétfázisú alvók vagyunk: két fáradtsági mélypontunk van, az egyik éjjel, a másik a nap közepén. Ezért érdemes a munkahelyeken pihenőszobákat kialakítani, s néhány helyen ez már meg is valósult, például a NASA-nál.
4. Az állatok változatos alvási szokásai. A lajhár napi 9,6 órát alszik, az újszülött delfinek és gyilkos bálnák életük teljes első hónapjban nem alszanak. Ez utóbbi azonban az emberek számára igen veszélyes: mi már egy kihagyott éjszaka után is nehezbben koncentrálunk és hozunk döntéseket, ami komoly balestekhez vezethet a vezetésben vagy gépek kezelésében.
5. Szokjunk hozzá a fáradtsághoz. A kiadós éjszakai alvás mindannyiunk számára elérhető, ha odafigyelünk néhány alapvető dologra. Minden este azonos időben feküdjünk le, s aludjunk legalább napi hét órát. Hat órával a lefekvés előtt már tartózkodjunk a kávétól, a nehéz, fűszeres ételektől, az alkoholtól és más szerektől, amelyek éberré tesznek. Alakítsunk ki egy elalvás előtti rutint, ami ellazít lefekvés előtt. Küszöböljük ki a zavaró fényeket és zajokat.