Még soha nem állt ennyi hajó a kékszalag verseny rajtjánál, és...
Még soha nem állt ennyi hajó a kékszalag verseny rajtjánál, és kiderült, hogy Fenyő Iván is nagyon szeretett volna részt venni ezen a versenyen, ám végül közbeszólt a munka. Pedig a népszerű színésznek sokat jelent a Balaton, sok élmény köti ide, de külföldi élményeiről is mesélt nekünk.
A „Kékszalag” verseny a legnagyobb hagyománnyal rendelkező tókerülő vitorlásverseny a Balatonon, úgy volt, hogy Te is részt veszel, végül mégsem indultál. Mi az oka?
A szervezők egy napot biztosítottak a felkészülésre, én viszont azt szerettem volna, hogy tanítsanak meg rendesen vitorlázni és kaphassak egy vitorlás igazolványt, mert úgy van értelme, hogy egy újabb sportba belekóstoljak. Maga a sport érdekelt, a verseny pedig egy lehetőség lett volna, hogy kipróbáljam magam, ezért mondtam igent. Közben kiderült, hogy a Kékszalag napja az egyik forgatási napomra esne. Sajnos a barátommal tervezett korzikai hegymászás is elmarad emiatt.
Ha már a Kékszalagról esett szó – van valamilyen kötődésed a Balatonhoz? Esetleg jártál ott úttörőtáborban?
Nem voltam úttörő. Nemrégiben körbebicikliztem a tavat egy barátommal, szépen kényelmesen 3 nap alatt, mintegy felkészülésként a már említett korzikai hegymászásra. Egyébként pedig nagyon szeretem az északi partot. Színészekkel szoktunk lemenni, Bán Jánosnak van telke Alsóörsön, ahová meg szokta hívni a Katonás színészeket. Többször voltunk már lent disznóölésen, január-december környékén. Ezen kívül nagyon sok olyan közeli barátom, ismerősöm, szerelmem volt, akinek volt nyaralója a Balatonnál, így sok időt töltöttem ott.
Tervezed, hogy visszamész Amerikába filmet forgatni?
Mindenre nyitott vagyok. Nem feltétlen az Amerika a lényeg, hanem, hogy minden felém jövő dologra kellőképpen nyitottan és ne pedig elutasítóan reagáljak. Van Amerikában egy menedzserem és van Londonban egy ügynököm, szerintem ez mindent elárul. Most jöttem vissza Valenciából, kint voltam egy filmfesztiválon, mint zsűritag, ez mutatja, hogy abszolút nyitottnak látom a világot, ugyanakkor azt gondolom, hogy most van feladatom Magyarországon.
Hosszabb ideig éltél Los Angelesben. Milyen ott az élet magyar szemmel?
Los Angeles olyan, mint egy nagy falu. Amikor először odamentem, nem voltam kibékülve önmagammal és nem tudtam rendesen a nyelvet, mindenkiben ellenséget láttam. Aztán kezdtem feloldódni, akkor felfedeztem, hogy jó fej emberek vesznek körül és jó ott lenni. Most már kifejezetten szeretem, minden évben kimegyek 1 hónapra. Idén még nem voltam és már hiányzik. Los Angelesben az óceán közelsége miatt, akármilyen forró a levegő, nincs fülledtség, mert mindig érkezik a szél a part felől. Fél óra utazással leérhetünk az óceán partjára. Óriási energiája van a helynek. Nagyon tetszett, hogy mennyire adnak az egészséges életmódra. Nem is gondolná az ember, hiszen Amerika a gyorséttermekről és a hamburgerről híres. Mivel L.A. a filmvilág fővárosa, ahol rengeteg színész megfordul, aki a külsejéből él, így nagy a kereslet az egészséges dolgokra. Ebben is tanulhatnánk tőlük itthon.
Szerinted van ott olyan hely, amely méltatlanul kihagynak a turistaajánlókból?
Nem tudom. Nevezetességekben nem vagyok annyira otthon, és ha Budapestet kéne megmutatnom egy ismerősömnek, akkor biztos, hogy elvinném egy-két híresebb helyre, de inkább hangulatokat mutatnék meg neki. Los Angelesben én is inkább ezeket a dolgokat élveztem. Végigkocsikázni az óceánparton, elmenni az egyetemi városrészbe West Wood Village-be, vagy csak rácsodálkozni, hogy hányféle ember él ott, és mennyiféle konyhát kóstolhatunk végig. Azért ha valaki még nem járt sosem Amerikában, akkor jobb, ha akad egy kísérője, valaki, aki ott él és kiismeri magát ott, mert nagyon más világ Magyarországhoz képest.
Igaz, hogy ott nincs tömegközlekedés, csak a bérautó a megoldás?
Így van. Tömegközlekedés nem nagyon van, a taxi pedig nagyon drága, így marad az autózás. Én is így közlekedem.
Nem okozott gondot a közlekedés? Nem tévedtél el a sok autópálya között?
Nem, imádok autózni és felfedezni a dolgokat. Ha eltévedtem, akkor sem estem kétségbe, telefonon segítséget kértem.
Létezik ott olyasmi, mint nálunk a falusi turizmus?
Bár Los Angelesre azt mondják, hogy egy nagy falu, de farmok azért nincsenek. Kaliforniában persze vannak, de az egy óriási állam.
Utazásokkor minden országban megkóstolod a helyi specialitásokat?
Igen, mindent.
Amerikában milyen specialitásokkal találkoztál?
Nem nagyon van amerikai specialitás, talán a steak, meg a hamburger. Sushit sokszor ettem, azt nagyon szerettem. Persze hálaadáskor én is ettem pulykát, de hogy valójában mi a jellemzően amerikai étel, azt nem sikerült kiderítenem.
A magyar konyhához szokott gyomor talál ott kedvére való ételt?
Amerikában nagyon sokféle étel van. A mexikói kaják például még fűszeresebbek a magyaroknál, egy jó mexikói tud olyan csípős lenni, hogy túlszárnyalja a magyart.
-p-