2008. július. 02. 10:55 Medipress Utolsó frissítés: 2008. július. 02. 11:10 Plázs

Újabb Alzheimer-gént fedeztek fel

Egy nemzetközi kutatócsoport pénteken bejelentette, hogy újabb, az Alzheimer-kór leggyakoribb formájának kialakulásáért felelős géneket találtak. A 10-es kromoszómán elhelyezkedő génvariáns neve CALHM1, és a legtöbb beteget érintő időskori Alzheimer-kór kialakulásában játszik szerepet.

Az Alzheimer-kór az agy degeneratív betegsége, amelynek vezető tünetei a feledékenység és a szellemi leépülés (demencia). A betegséget az agy több régióját érintő nagymértékű sejtpusztulás okozza. A CALHM1, (kalcium homeosztázis modulátor 1) egy ioncsatorna, amely a kalcium idegsejtekbe való áramlását szabályozza, derül ki a vizsgálatból. A hibás génváltozat a kalciumáramlás megváltoztatásán keresztül növeli a sejtpusztulást okozó amiloid plakkok építőköveinek szintjét.

Ha valaki hibás variánst hordoz a CALHM1-ből, 44 százalékkal nagyobb az esélye, hogy időskori Alzheimer-kórban fog szenvedni, míg azok, akiknél mindkét gén hibás, még nagyobb kockázatra számíthatnak. Az új felfedezés jelentőségét az adja, hogy segítségével akár új gyógyszerek fejlesztése felé nyílhat meg az út, melyek a toxikus plakkok megjelenéséhez vezető mechanizmust molekuláris szinten gátolnák meg.

Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy  betegség ritkább formáját, a korai Alzheimer-kórt néhány domináns gén mutációja okozza. Az időskori Alzheimer-kór azonban sokkal összetettebb, kialakulásában a genetika mellett környezeti tényezők is szerepet játszanak. Mindeddig egyetlen másik génről bizonyosodott be, hogy kapcsolatban áll az utóbbi formával. Ez a 19-es kromoszómán található ApoE gén egy variánsa.

Becslések szerint a jelenlegi 24 millióról 2020-ra 42 millióra, 2040-re pedig 81 millióra fog nőni az Alzheimer-kórosok száma a világon.  

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.