Elkerülhető a cukorbetegek lábamputációja
Évente négyezer lábat kell amputálni Magyarországon a cukorbetegség szövődményei miatt – hangzott el a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének június 26-i sajtótájékoztatóján. Ez a népbetegség a lakosság 5 százalékát, vagyis félmillió embert érint.
A cukorbetegséggel foglalkozó európai szakemberek 1989-ben fogadták el a St. Vincent nyilatkozatot, amely öt éves célokat tűzött ki a diabétesz szövődményeinek kezelésére, többek között azt, hogy felére kell csökkenteni a betegség miatt bekövetkező lábamputációk számát. Azóta sem történt változás, Magyarországon évente 3-4 ezer lábat kell amputálni, amivel Magyarország az EU-tagországainak ranglistáján az utolsó harmadban áll – hangzott el a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének tájékoztatóján.
A cukorbetegség szövődménye a neuropathia diabetica, amely a kóros anyagcsere-folyamatok miatt jelentkező idegrendszeri károsodást jelenti - mondta Kempler Péter, a Semmelweis Egyetem docense, aki már 27 éve foglalkozik ezzel a betegséggel. Számos más tünet mellett ez a szövődmény felelős a diabéteszes láb kialakulásáért is. A neuropathiás betegek kevésbé érzékelik a fájdalmat, ezáltal a végtagot ért sérüléseket is, s nehezebben veszik észre a lábukon kialakuló fekélyeket is. A betegség pedig nagyon könnyen diagnosztizálható, hiszen az esetek nagy részében elég a beteg alapos kikérdezése, illetve egyszerű, bármely orvosi rendelőben elvégezhető vizsgálatok.
Az amputációk 85 százaléka elkerülhető lenne - mondta Jermendy György, a Magyar Diabetes Szövetség elnöke egy nemzetközi felmérésre hivatkozva. Hozzátette: az alfa-liponsavval végzett kezelések biztató eredményeket mutatnak, a betegek döntő többségének javult az állapota. A korábban csak infúzióval beadható gyógyszer ma már tabletta formájában is kapható, hatásosságát magyarországi kísérletek is bizonyították.
A betegeket ugyanakkor képezni is kell, és erre nincs állami forrás ma Magyarországon – fejtette ki Kiss Éva, a budaörsi Cukorbeteg Klub orvosképviselője. A neuropathia kiváltó okára ható készítmény ma nem élvez támogatást, így a cukorbetegek jelentős része nem juthat hozzá kedvező áron ahhoz a gyógyszerhez, amely a szövődményeket kezelné.