2008. június. 24. 11:18 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 24. 17:33 Plázs

Meghalt az első magyarországi újszíves gyermek

Meghalt az első magyarországi szívátültetésen átesett gyermek Balatonvilágoson kedden reggel - közölte a Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért szervezet elnöke.

A halál okáról, körülményeiről egyelőre nem kívánt több információt adni Szalamanov Zsuzsa; mint mondta, kedden délután sajtótájékoztatót tartanak.

A kisfiú hétéves korában, tavaly októberben esett át a szívátültetésen, ő volt az első magyarországi újszíves gyermek. Rosszullétének semmi előjele nem volt, minden orvosi segítséget időben megkapott, ennek ellenére halt meg, vélhetően váratlanul fellépő szívritmuszavar miatt - mondták el orvosok a Balatonvilágoson kedd délután tartott sajtótájékoztatón. 

Reusz György, a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikájának osztályvezetője, aki a táborban volt a gyerekekkel, arról számolt be, hogy a kisfiú kedd reggel jókedvűen ébredt, fényképet készített a teraszról, ahonnan visszatérve hirtelen rosszul lett, elveszítette az eszméletét és már nem tért magához. Az orvost az édesanya riasztotta, aki pár percen belül a helyszínen volt, tíz perc alatt megérkeztek a siófoki rohammentők is, majd rá 15 percre a mentőhelikopter. Az orvosok egy órán keresztül küzdöttek az életéért, de a gyerek meghalt. 
 
A helyszínre utazó Ablonczy László, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet orvosa, a kisfiú kezelőorvosa azt mondta, egyelőre csak találgatni lehet, hogy mi okozta a tragédiát - ezt ki fogják vizsgálni. Véleménye szerint váratlanul fellépő szívritmuszavar lehetett a halál oka. A gyermeket legutóbb néhány hete vizsgálták, akkor semmilyen problémát nem találtak, kilökődési reakciónak sem volt előjele. A kisfiú gyógyszerezését is rendben találták. 

Bodor Elek szívsebész, egyetemi tanár az MTI-nek kedden - még a sajtótájékoztató előtt - azt mondta: "valószínűleg egy akut kilökődés volt, amit gyerekeknél elég nehéz felismerni".    A kilökődés veszélye élete végéig elkíséri a szervátültetettet; folyamatosan szedni kell a gyógyszereket, hogy ez elkerülhető legyen, de a szerek mellett is előfordulhat, hogy a beültetett szerv kilökődik, bár idővel ennek valószínűsége csökken - magyarázta a szívsebész. 

Ablonczy László a balatonvilágosi sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a szervátültetési program nem áll le, hiszen több gyermeknek ez az egyetlen esélye az életben maradásra. Mint mondta, a tavalyi első magyarországi gyermek-szívátültetés óta egy lánycsecsemő kapott új szívet, ő nagyon jól van.
 
Szatmári András, a gyermekszívközpont vezetője tavaly októberben, a szívátültetés után egy héttel tartott sajtótájékoztatón elmondta: a fiúnak súlyos szívizombetegsége volt, "életkilátása a nullával volt egyenlő". A gyermek felkerült a Nemzeti Szívtranszplantáció Várólistára, sürgősséggel, majd október 18-án elvégezték az 5 óra 38 perces műtétet. 

A szakember akkor elmondta: négy évig készültek a műtétre, ami mérföldkő a magyar egészségügy életében. A szív kivételétől az újraindulásig 2,5 óra telt el. A kisfiú, aki hetven szervátültetett gyermekkel nyaralt együtt a táborban, hétfőn még remekül érezte magát - mondták el többen, akik részt vettek egy, a táborban tartott jótékonysági rendezvényen. 

A hétfői jótékonysági rendezvényen a kisfiú édesanyja 80 ezer forintos adományt vehetett át Szép Norbert tapolcai festőtől, aki elárverezte egy képét a gyermek családjának támogatására. Kolumbán Tünde, a Somogyi Hírlap tudósítója, aki részt vett a hétfői rendezvényen, azt mondta: a kisfiú büszkén beszélt arról, hogy végre táborozhat, először látja a Balatont, és megtanítják úszni is. 
 
A táborban 32 veseátültetett, 2 vesére váró, 1 tüdőátültetett, 15 májátültetett  és 18 egészséges testvérük nyaral, többségük a szüleivel. A haláleset feldolgozásában a tábor pszichológusa segít nekik - mondta Szalamanov Zsuzsa, az alapítvány elnöke.