2008. június. 11. 14:05 Medipress Utolsó frissítés: 2008. június. 11. 14:23 Plázs

Árthat a szívnek a sószegény diéta

Egy meglepő új tanulmány szerint a sószegény diéta még rosszabb hatással is lehet a szívre, mintha sokat fogyasztanánk, de azért még ne kezdjük el habzsolni a chipset.

A Journal of General Internal Medicine online számában megjelent cikk nem erősíti meg, hogy az alacsony sótartalmú diéta önmagában rossz hatással van a szívre, viszont állítja, hogy azok, akik a legkevesebb sót fogyasztják, a legnagyobb arányban szenvednek szívbetegségekben. "Az eredmények azt mutatják, hogy nem állíthatjuk teljes bizonyossággal, hogy az alacsony sótartalmú diéta ártalmatlan” – fogalmazott Hillel W. Cohen, epidemiológiai és közegészségügyi docens a Yeshiva Egyetem Albert Einstein karán.

Cohen és munkatársai az 1988 és 1994 között végzett, mintegy 8 700 amerikai állampolgár bevonásával készült állami egészségügyi felmérés adatait dolgozták fel. Mindegyik résztvevő elmúlt 30 éves, és nem tartottak speciális sószegény diétát. A kutatók ezután megvizsgálták, mi történt az önkéntesekkel 2000-ig. Miután kizárták az egyéb rizikófaktorokat (például dohányzás, cukorbetegség), felfedezték, hogy a résztvevők legkevesebb sót fogyasztó negyedrészénél 80 százalékkal nagyobb a valószínűsége a szívebetgségeknek.

Cohen nem cáfolja, hogy a só rossz hatással lehet néhány ember szervezetére. Eddig a szívbetegség megelőzésére a sófogyasztás csökkentését javaslók azzal érveltek, hogy a magasabb nátriumfogyasztás összefüggésben van a magas vérnyomással. Sok tanulmány foglalkozott ezzel a kapcsolattal, de ha alaposabban megnézzük a számokat, az átlagos vérnyomás-eltérés kapcsolata az alacsony nátriumbevitellel nem igazán jelentős.

A kutató megkérdőjelezi ugyankkor, hogy érdemes-e korlátozni egészséges emberek sófogyasztását, különösen, ha az enyhébb változtatások esetleg semmilyen hatást sem váltanak ki. A tanulmányt nem arra tervezték, hogy kimutassa a közvetlen ok-okozati viszonyt a sófogyasztás és a szívbetegség miatt bekövetkező halálesetek között. Csak a lehetséges összefüggést keresték. Lehetséges, hogy a sófogyasztás hatással lehet más, nagyobb jelentőséggel bíró faktorokra, bár, Cohen állítása szerint ezt a lehetőséget igyekeztek megvizsgálni.

A már meglévő betegség lehet az egyik faktor - állítja Howard Sesso, bostoni docens. Szerinte a cikk szerzői talán nem tudták megítélni, hogy bizonyos résztvevők miért csökkentették a sófogyasztást. Mindent egybevéve a sófogyasztás veszélyei továbbra sem egyértelmű. „A normális vérnyomású betegek továbbra is fogyaszthatnak sót, de mértékkel, szem előtt tartva, hogy az étkezés teljes egésze számít.”
 

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.