Plázs travelline.hu 2008. május. 22. 08:06

Vízesések New York utcáin

A The New York City Waterfalls nevű új projektről kiállításként beszélnek...

A The New York City Waterfalls nevű új projektről kiállításként beszélnek, de sokan egyszerű turistacsalogató látványosságnak gondolják, nem pedig valódi művészetnek. Az installáció megálmodója az izlandi/dán illetőségű Olafur Eliasson, aki már korábbi munkáiban is felhasználta a természet elemeit, például a Tate Gallery-ben a Weather Project című kiállításon, ahol egy gigantikus mesterséges nap világított. Előtte Eliasson festett már zöld folyót, készített művi naplementét és szivárványt is.A New Yorkba tervezett négy darab épített vízesés június közepétől október közepéig lesz látható a városban és a Public Art Fund, valamint a város vezetése együttműködésével valósul meg az East River partjain. Az egyik vízesést Manhattanbe tervezik, egy másikat a Brookly Bridge-hez, a harmadikat Brooklynba, míg a negyediket a Governors Island északi részéhez.

A víz naponta reggel 7 és este 10 között “esik” majd és természetesen naplemente után megfelelően meg is világítják majd. A projekthez létrehozott weboldalon folyamatosan figyelemmel lehet kísérni az óriási szökőkutak építését. A vízesések meglátogatásához máris kész ajánlatokból válogathatunk. A projekt egyik támogatója, a Public Art Fund közösen üzemeltet majd hajójáratokat egy közlekedési vállalattal, amelyekről az installációk teljes szépségükben megtekinthetők, de a Staten Islandre és Governors Islandre amúgy is közlekedő kompokról is remek kilátás nyílik majd a furcsa kiállításra az előrejelzések szerint. A new yorki szállodák máris különleges csomagokat kínálnak azok számára, akik esetleg kifejezetten a vízesések miatt látogatnak a városba, de az utazási irodák is beépítették már az ideiglenes látványosságot ajánlataikba. Eliasson munkásságát többen is a bolgár származású Christo és felesége, Jeanne-Claud alkotásaihoz hasonlítják, és néhányan ugyanúgy svindlernek tartják, mint a “csomagolóművészt”, a számok azonban mást mutatnak. Mind Christo, mind Eliasson projekteit kiemelt médiafigyelem és óriási látogatószám kíséri, függetlenül attól, hogy a kritikusok minek tartják őket.

Amikor három évvel ezelőtt a Christo házaspár 23 mérföldnyi narancssárga textil segítségével kidekorálta a Central Park sétányait, az esemény körülbelül 4 millió látogatót vonzott, köztük 1,5 milliót a városon kívülről. Az ilyen nagyszabású művészeti projektek előnyei tehát egyértelműek a város számára, még akkor is, ha valószínűleg a költség oldal is igen tetemes. Akinek felkeltettük az érdeklődését Olafur Eliasson munkái iránt, az szintén New Yorkban, a MOMA múzeumban (Museum of Modern Art) egy másik kiállítást is megtekinthet a skandináv művésztől, ahol a főszereplők ezúttal a különböző fények. Ha pedig New York túl messze van, a MOMA egy online ízelítőt is biztosít a virtuális látogatók számára, csak kattintani kell.

-KM-

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?