Hasnyálmirigyrákot okozhat a sör
A dohányzás és a szeszesitalok, különösen a sör fogyasztása növelhetik a hasnyálmirigyrák kialakulásának esélyeit, derült ki egy, az emésztőrendszeri betegségekkel foglalkozó konferencián ismertetett tanulmányból.
Kutatási eredmények szerint a sör jóval károsabb a többi szeszes italnál a hasnyálmirigyrák kialakulásának szempontjából - nyilatkozta Michelle A. Anderson, a Michigani Egyetem professzora. Anderson és kollegái a hasnyálmirigyrákosok országos regiszterének adatait felhasználva vizsgálták a dohányzás és az alkohol szerepét a betegség kialakulásában. Összesen 453 férfi és nő adatait vizsgálták meg ilyen szempontok szerint.
A kemény dohányosok körében - akik 40 éven át napi egy doboznál többet, vagy 20 éven keresztül több mint két dobozzal szívtak naponta - a hasnyálmirigyrák átlag hét évvel korábban jelentkezett, mint a nem dohányosoknál. A hasnyálmirigyrákosok átlagéletkora általában 70-80 év. Azok között, akik naponta több mint három pohár italt fogyasztottak, a betegség átlag 10 évvel korábban jelentkezett, mint az absztinenseknél.
A professzor szerint a sörivók vannak a legnagyobb veszélyben, a többi alkoholos italhoz képest ugyanis ez növeli leginkább a hasnyálmirigyrák kialakulásának esélyeit. A dohányzás már régóta ismert rizikófaktor a betegség kialakulásában. Az állandó alkoholfogyasztás növelheti a krónikus gyulladási folyamatok előfordulásának esélyeit, amely szintén összefüggésbe hozható a rák kialakulásával.
Az amerikai rákgyógyászati társaság becslései szerint ebben az évben az Egyesült Államokban 38 ezer pácienst diagnosztizálnak majd hasnyálmirigyrákkal, és mintegy 34 ezren fognak meghalni a betegség miatt. Mivel a hasnyálmirigyráknak gyakran nincsenek tünetei, ezért sokszor csak előrehaladott állapotban sikerül diagnosztizálni, amikor a kezelések már kevésbé hatásosak, a túlélési esély pedig jóval alacsonyabb. A hasnyálmirigyrák azonban már korai stádiumban is végzetes. Az ötéves túlélési esély mindössze 33 százalék az első stádiumú esetekben is.
A hasnyálmirigynek kulcsfontosságú szerepe van a vércukorszint fenntartásában, mivel itt termelődik az inzulin, és egyéb más hormonok. A hasnyálmirigy daganatainak korai felismerése elsődleges fontosságú a túlélés szempontjából.
Richard Zubarik, a Fletcher Allen Egészségügyi Központ kutatója nemrég kidolgozott egy eljárást, amely során egy tumormarker vértesztet (CA19-9) kombinált endoszkópos ultrahang vizsgálattal. Ezzel a módszerrel a rákot már igen korai állapotban is fel lehet ismerni. Bár az eljárás meglehetősen költséges, az orvosok szerint mindenképpen ajánlott a veszélyeztetett pácienseknek, akiknek a családjában már előfordult korábban ilyen megbetegedés.