2008. május. 22. 18:02 Medipress Utolsó frissítés: 2008. május. 22. 17:34 Plázs

Súlyos fertőzések alakulhatnak ki az autoimmun betegeknél

Egy új felmérés tanulsága szerint bizonyos autoimmun betegségekre, mint például a reumás ízületi gyulladásra és a krónikus bélgyulladásra felírt gyógyszerek súlyos fertőzéseket válthatnak ki.

Jelenleg közel 50 millió amerikai szenved valamilyen autoimmun betegségben, amely betegségeket az immunrendszer elfojtásával próbálják kezelni. A kezelések során alkalmazott gyógyszerek között találhatóak olyan szerek is, amelyek gátolják a tumor nekrózis faktor-á (TNF) működését, amely egy a sejtek közötti kommunikációban jelentős szerepet játszó citokin-receptor. Az eddigi adatok szerint az anti-TNF terápiás kezelések mellékhatásaként megnövekedhet a tuberkolózis kialakulásának esélye.

A mostani felmérés azonban kimutattam, hogy nem csak a tuberkolózisra, de más veszélyes fertőző betegségekre is nagyobb az esélyük az immunszupresszánsokkal kezelt betegeknek. A felmérés adatai szerint a résztvevők között 73 staphylococcus aureussal (bőrfertőzét okoz) fertőzött, 56 hisztoplazmózisos (belszervi gombafertőzés), és 32 nemtuberkolózisos mycobakteriális fertőzéses megbetegedés alakult ki.

"A felmérés eredményei szerint már nem csak a tuberkolózistól kell tartaniuk az immunszupresszánsokkal kezelt betegeknek, hiszen más fertőzések, mint a nemtuberkolózisos mycobakteriális fertőzés, a hisztoplazmózis és az invazív staphylococcus aureus is legalább olyan gyakori, mint a tbc" - nyilatkozta Kevin Winthrop, az Oregoni Egészségtudományi Egyetem munkatársa.

Az anti-TNF terápia előtt a betegeket általában letesztelik tbc-re, és ez az eljárás rengeteg későbbi kellemetlenségtől óvhatja meg a pácienseket. Emellett a kutatók szerint további óvintézkedésekre is szükség lenne, hiszen a többi fertőzés is legalább akkora gondokat okozhat, mint a tuberkolózis.