Vérmintából még időben kiszűrhető a tüdőrák
Egyes gének vizsgálatával vérmintából hatékonyabban kideríthető a korai stádiumú tüdőrák, mint a jelenlegi módszerekkel, a CT-vizsgálattal és szövetmintával.
Az új teszt a beteg fehérvérsejtjeinek génkifejeződését vizsgálja - mondta el a kutatás vezetője, Anil Vachani a Pennsylvaniai Egyetem adjunktusa. „Megállapítottuk, hogy az ezekben a sejtekben található gének típusa alapján el lehet dönteni, jelen van-e a rák" - nyilatkozta Vachani. A kutatók 44 ismerten korai stádiumú tüdőrákban szenvedő beteget és 52 kontroll személyt vizsgáltak. A kontroll csoport tagjai hasonló életkorú és nemű, azonos rasszból származó és hasonló dohányzási szokásokról beszámoló személyek voltak.
A legmegfelelőbb kombináció megállapítására több géncsoport vizsgálata után került sor. Végül 15 gént választottak ki, amelyek együttes elemzése 87 százalékos pontossággal mutatja ki a tüdőrákot. A CT ezzel szemben a vizsgálat esetek 20-60 százalékában talál csomót a tüdőben - állítja Vachani. „Ez a meglehetősen magas fals pozitív arány hosszadalmas utánkövetéses vizsgálatokat, mint például sorozatos CT-ket, PET vizsgálatokat és szövetmintavételeket tesz szükségessé” – tette hozzá.
A vizsgálat arra enged következtetni, hogy a tüdőrák megváltoztatja a keringő fehérvérsejtek génkifejeződési mintázatát. Vachani reméli, hogy kutatásukat nagyobb szabású klinikai vizsgálattá terjeszthetik ki. „Egy a rákrizikót pontosabban meghatározó diagnosztikus teszt rendkívül értékes eszköz lehet, és gazdasági hatásai is nagyon fontosak, hiszen csökkentené a felesleges operációk, szövetmintavételek és ismételt képalkotó vizsgálatok számát” – fogalmazott.