2008. május. 15. 15:58 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 15. 15:59 Plázs

Hová vezet az elhanyagolt magas vérnyomás?

A magas vérnyomás (hipertónia) a legelterjedtebb krónikus betegség, amelytől világszerte egymilliárd ember szenved, s számuk 2025-re meghaladhatja a másfél milliárdot.

A probléma nem csak a fejlett országok mind túlsúlyosabb lakosságának körében tapasztalható, a betegség afrikai országokban is terjed. A hipertóniát gyakran nevezik csendes gyilkosnak, mivel az egészségi állapotra gyakorolt negatív hatásai rendszerint a betegség késői stádiumaiban jelentkeznek. Az elhanyagolt hipertónia egyike a szívizominfarktus és az agyi érkatasztrófák (stroke) legfontosabb okainak, de komoly szerepe van a vesebetegségek, a vakság, sőt a demencia kialakulásában is. 

Magas vérnyomás betegségről ismételten 140/90 higanymilliméter felett mért vérnyomás esetén beszélünk. A hipertónia évente világszerte nyolcmillió ember életét követeli, az agyi katasztrófák 54, a szívbetegség-eredetű halálozás 47 százaléka írható rovására. Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések jelentik az első számú halál-, megbetegedési és rokkantsági okot, minden második magyar halálért ezek tehetők felelőssé. A szív- és érrendszeri betegségeknek legalább a fele magas vérnyomás következménye. Hazánkban minden negyedik felnőttnek magas a vérnyomása, s a fiatalok között is egyre gyakoribb ez a kórkép. 

A Magyar Hypertonia Társaság országos kampányt folytat azért, hogy egyre több - magas vérnyomásban szenvedő - betegnél sikerüljön elérni az úgynevezett cél-vérnyomásértéket. 2005 őszén indították az "Éljen 140/90 alatt" elnevezésű programot, amely immár új elnevezéssel, "Tartsa 140/90 alatt" alatt fut, s  eredményeként a felére csökkent a nem kezelt hipertóniások száma. (Otthoni vérnyomásmérésnél egyébként már a 135/85Hgmm is magas értéket jelent.) 
 
A hipertóniáról ma már sokat tud az orvostudomány, ennek ellenére nem gyógyítható, tehát egy életre szól. Ha a 140/90-es határérték bármelyikénél többet jelez a mérőműszer, azonnali és rendszerint életfogytig tartó gyógyszeres kezelésre van szükség. Meglehet, hogy az életen át tartó gyógyszerszedést a jövőben évente néhány injekcióval ki lehet majd váltani - ha nem is mindegyik betegnél -, erre vonatkozó ígéretes eredményekről számoltak be nemrég svájci kutatók. 

A május 17-i világnapon, szombaton a Magyar Hypertonia Társaság is csatlakozik a nemzetközi kezdeményezéshez, s egy gyógyszercég támogatásával ingyenes szűréseket végeznek a főváros hét legforgalmasabb helyén (Batthyány tér, Blaha Lujza tér, Deák tér, Moszkva tér, Nyugati tér, Örs vezér tér, Móricz Zsigmond körtér).
 
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.