Mexikóváros, MexikóAz észak-amerikai metropolisz lélekszáma valahol 15...
Mexikóváros, Mexikó
Az észak-amerikai metropolisz lélekszáma valahol 15 millió körül alakul (attól függően, hogy a külterületeket is hozzászámoljuk-e vagy sem), s az iszonyatos túlzsúfoltság mellett a bűnözés jelenti a legnagyobb problémát a zajos és büdös városban. A drog- és alkoholfogyasztás, valamint a betörések és rablások már régen meghaladták a kontrollálhatóság szintjét, a víz- és áramellátás bizonytalan, s a legszomorúbb az, hogy napjainkban 50 ezer gyermek kénytelen Mexikóváros utcáin élni.
Detroit, USA
Az Egyesült Államok jelenleg legveszélyesebb városa egykor az autógyártás fellegvárának, és az amerikai álom egyik megtestesítőjének számított. A nehézipar azonban az utóbbi évtizedekben hanyatlani kezdett, s Detroit lassan egyfajta szellemvárossá változott, ahonnan a megnövekedett bűnözés miatt igyekeznek távolabb költözni az emberek. Minden rosszban ugyanakkor van valami jó is: a leesett lakásárak miatt a húszas-harmincas éveikben járó fiatalok tobzódhatnak az olcsó ingatlanokban, s ha nem félnek a sötétben hazamenni, akár még jól is érezhetik magukat a városban.
Middlesbrough, Anglia
Magas bűnözési arány, súlyos drogproblémák, rossz egészségügyi helyzet, és az átlagosnál gyengébben teljesítő oktatási intézményhálózat jellemzi a szigetországi települést, amelyet egykori ipari városként szintén elért a Detroitot is sújtó végzet. Gyakoriak az autólopások és a rablások, a fizetés az angol viszonyokhoz képest alacsony, s ráadásul a futballcsapat is nagyon gyengén teljesít az első osztályban.
Csernobil, Ukrajna
Úgy véljük, nem kell megmagyarázni, hogy ez a település miért került fel a legrosszabb városok feketelistájára. Csernobil talán sohasem fogja kiheverni az 1986-ban bekövetkezett nukleáris katasztrófát, amelynek következtében még ma is meglehetősen egészségtelen itt élni, s a gyógyíthatatlan betegségek elsősorban a gyermekeket támadják meg. A hibás reaktort betonszarkofággal zárták le, de nem tudtak tökéletes munkát végezni, így az napjainkban is folyamatosan ontja magából a halálos sugárzást.
Rotura, Új-Zéland
Hát ezzel meg mi gond lehet? – tehetik fel jogosan a kérdést, de ha valaki egyszer személyesen is belekóstol Rotura levegőjébe, az többé nem kételkedik választásunk helyességében. A csinos, takaros városka ugyanis egész évben úgy bűzlik, mintha záptojásokat tartanának benne, s ezt a környékbeli kénes vulkáni kigőzölgéseknek köszönheti.
Linfen, Kína
A város négymillió lakója szénporban és szmogban fuldoklik, hiába, a fejlődés és az erőszakos iparosítás árát valakiknek meg kell fizetni. A bányákkal és acélművekkel körülvett Linfen valószínűleg a világ legszennyezettebb helye, s ha valaki el akarja kerülni az állandó köhögést, és nem akar folyton égő szemeket sem, annak tanácsosabb maszkot viselnie az utcán, ahol a járdákon minden lépés után megcsodálhatjuk a magunk mögött hagyott lábnyomainkat.
Damaszkusz, Szíria
Az utcákat elöntő szemét is nagy gondot okoz az ősi városban, de talán ennél is nagyobb problémát jelent az állami és helyi hivatalnokok körében elterjedt mérhetetlen korrupció. Az ügyintézés nehézkes, a közállapotok katasztrofálisak, s ezért az emberek is bizalmatlanok, ne csodálkozzunk hát, ha gorombán viselkednek velünk. Érdekes a vendéglátás is, ha egy étteremben például evőeszközöket is kérünk az étel mellé, azért külön felárat kell fizetnünk.
Algír, Algéria
A szemét elviselhető, a korrupció átlagos, viszont a terrorizmus okozta állandó veszélyérzet megszokhatatlan az észak-afrikai városban. Sok a támogatója errefelé Oszama bin Ladennek, s számukra az anarchia fenntartása az egyik legfontosabb cél. A turizmus ennek ellenére lassú fejlődésnek indult, az óvárosba ugyanakkor csak fegyveres kísérettel célszerű ellátogatnunk.