Elhízáshoz vezet a sok és a kevés alvás
A québeci Laval Egyetem táplálkozás-szakértőinek megfigyelései szerint azok az emberek, akik napi 9-10, illetve 5-6 órát alszanak, sokkal gyakrabban híznak el, mint az általában ajánlott 7-8 órát alvók.
Egy nemrég végzett kutatás szerint a napi 7-8 óránál több, illetve kevesebb alvás súlygyarapodáshoz vezet. Az utóbbi idők kutatásaiból egyértelműen kiderült, hogy van összefüggés a napi alvásidő és a testtömeg-index között. Ha az ember napi 7-8 órát alszik, jó esélye van, hogy megőrizze egészséges súlyát és jó alakját - nyilatkozta Donna Arand kísérleti pszichológus, a daytoni Ketterin Kórház alvási rendellenességekkel foglalkozó központjának munkatársa.
A kutatók hat éven keresztül közel 300, 21 és 64 év közötti felnőtt életét követték figyelemmel. Elsősorban alvási szokásaikat vizsgálták, és ezzel párhuzamosan időről időre ellenőrizték a testtömeg-indexüket. Az eredmények szerint azok a résztvevők, akik túl keveset (napi 5-6 óra) aludtak, átlagosan 1,98 kilogrammal nyomtak többet, mint azok, akik napi 7-8 órát töltöttek pihenéssel. A túl sok alvás sem vezet jóra, ezek a résztvevők átlag 1,58 kilogrammal voltak nehezebbek, mint a normál alvók.
Bár az okok nem teljesen világosak, valószínű, hogy a rossz alvás megzavarja az étvágy szabályozásáért felelős hormonok működését, és így a túl sokat illetve túl keveset alvók akkor is éhesnek érzik magukat, amikor a szervezetüknek nincs szüksége táplálékra - nyilatkozta Angelo Tremblay, a kutatás vezetője.
A jó alvás természetesen nem oldja meg a világ összes túlsúlyos emberének a problémáját, de első lépésnek kiváló lehet az elhízás leküzdésében - hangsúlyozzák a szakemberek.