Plázs travelline.hu 2008. március. 06. 07:30

Wellness szálloda-értékelő 3. rész

Fa szauna, műanyag dzsakuzzi, langyos úszómedence vagy iszap, golf és termál &ndash...

Fa szauna, műanyag dzsakuzzi, langyos úszómedence vagy iszap, golf és termál – csupán néhány azon ajánlatok közül, amelyekkel próbálják magukhoz csalogatni a potenciális szállóvendégeket az egymás hegyén hátán nyíló wellness-, spa és bio szállodák. Mennyire fedik a valóságot a honlapjukon található hirdetések? Körbejártunk mintegy ötven vidéki wellness-szállodát, és értékeltük őket. Íme a lista a 2008-as hazai wellness-helyzetről.

Értékelési szempontok
A szálloda megjelenése szempont alatt a következőket vizsgáltam: hogy néz ki a szálloda, a honlaphoz képest fedezhető-e fel bármi különbség, milyen a természeti és/vagy kulturális környezet, milyen a megközelíthetősége, van-e a közelben látnivaló (max. 20pont)
 
Az atmoszféra az a meghatározó íz, illat vagy hangulat, mely megcsap minket, ha belépünk a hallba, mikor a recepciós megszólítja a kedves vendéget, mikor a folyosókon sétálunk a szobánk vagy a szauna felé. Konkrétabban: a szolgáltatások minősége, a személyzet udvariassága, nyitvatartás, légkör (max. 20pont)
 
Szobák címszó alatt a szobák mérete és állaga, berendezése, netán dizájnja, mit láthatunk az ablakból, vagy erkélyről (max. 20pont)
 
Wellness címszó alatt egyfelől a szolgáltatások számát és minőségét vizsgáltam, másfelől, hogy a szobaár ezekből mit tartalmaz. A hagyományos wellness-szolgáltatásokon túl van-e más sportolási lehetőség, gyógykezelések. (max: 20pont)
 
Ár-érték arány, vagyis az a sok szép és jó, amit a hotelünk kínál, az egészen pontosan mennyibe is kerül. Megéri-e az árát az adott szálloda, avagy többet kér, mint amit ér, neadj' isten kevesebbet (max. 20pont)
 

Bár a 45/1998. (VI. 24.) IKIM rendelet pontosan rendelkezik a szálláshelyek osztályba sorolásáról, mégis azt kell mondanunk, hogy az általunk meglátogatott szállodák nagy része csak nevében viseli a wellness szót.

Amit a hivatalos besorolás szerint egy wellness szállodának tudnia kell:

1. A szálloda minimum l beltéri fürdőmedencével rendelkezik.
2. A szálloda rendelkezik minimum kétféle szauna vagy gőzfürdő létesítménnyel.
3. A szálloda az arc-, test-, kéz-, láb- és hajápolási szolgáltatások közül legalább négyféle szépségápolási lehetőséget nyújt.
4. A szálloda legalább hatféle masszázs, relaxációs és egyéb közérzetjavító - vizes és száraz - szolgáltatást kínál.
5. A szálloda gasztronómiai kínálatában szerepelnek a régióra jellemző, hagyományőrző magyar, továbbá reform- és vegetáriánus étel- és italajánlatok.
6. A szálloda rendelkezik kardiogépekkel is felszerelt fitness-teremmel és sportedzővel, sportoktatóval vagy testnevelő tanárral.
7. A szálloda minimum négyféle szabadidős sportolási vagy keleti mozgásprogramot kínál, és további minimum egyféle aerobik jellegű tréninget.
8. A szálloda minimum háromféle közösségi, kulturális, zenei, művészeti programlehetőséget nyújt, illetve folyamatosan ajánlja a környék nyújtotta lehetőségeket.
9. A szálloda a nappali és a délutáni műszakban rendelkezik legalább 1 fő wellness végzettségű vagy azzal egyenértékű végzettséggel rendelkező dolgozóval.



Összeállításunkban arra kerestük a választ, hogy a vidéki magyar szállodák képesek-e követni az európai szintet a és mennyire hihetünk az internetes katalógusok dicshimnuszainak.
 
A szálloda megjelenése, atmoszferája, a szobák mérete és állaga, a wellness-részleg, valamint az ár-érték arány alapján értékeltük az ötven  hotelt, melyek közül a maximális 100 pontot egyikük sem érdemelte ki:

Íme harmadik tizes blokkunk:


Radisson SAS Birdland Resort & Spa***** (88 pon)
Park Inn Sárvár**** (87 pont)
Hotel Caramell**** (84 pont)
Hotel Kapitány****Wellness (79 pont)
Gyógy-Kastélyszálló*** Balf (79 pont)
VitalMed Hotel Sárvár**** (77 pont)
Hunguest Hotel Répce Gold**** (76 pont)
Danubius Health Spa Resort Sárvár**** (76 pont)
Danubius Health Spa Resort Bük**** (67 pont)
Corvus Hotel Bük**** (61 pont)


Első húsz szállodaértékelőnk itt olvasható el!


Kulcsszavak: wellness, szálloda, teszt, értékelő, termálfürdő, Hévíz, Sárvár, Bük, Balf, Sopron, hova utazzunk


hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?