2008. február. 20. 11:33 Medipress Utolsó frissítés: 2008. február. 20. 12:14 Plázs

Gyógyszer rendszeres alkoholfogyasztóknak

Egy új gyógyszer segíthet az alkoholistáknak, hogy a stressz által kiváltott kínzó vágyuk csökkentésével legyőzzék függőségüket.

A gyógyszerpiacon már hozzáférhető a készítmény, amely csökkenti az alkohol okozta örömérzetet és a stressz hatásait csökkenti, amelyek arra késztethetik az alkoholistákat, hogy újra az üveghez nyúljanak.

"A viselkedési stressz az egyik fő faktora az alkoholizmus ördögi körének" – állítja a szerről szóló tanulmány első szerzője, Markus Heilig, az amerikai nemzeti alkoholizmus intézetének (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) klinikai igazgatója. A szakember szerint az alkoholmegvonás depressziót okoz, és érzékenyebbé tesz a stresszes szituációkra, mint például a viták vagy a munkahelyi elvárások. "Az alkohol különösen utálatos függőséget okozó szer, mivel eleinte jobban érezzük magunkat tőle, de aztán egyre rosszabbul leszünk, ha nem vesszük magunkhoz az adagunkat belőle” – tette hozzá Heilig.

A gyógyszer, amelyet Heilig és csapata tesztelt, az agy olyan receptorát (neurokinin 1) veszi célba, amely szabályozza a viselkedési stresszre adott válaszreakciókat. A készítményt egyszer már tesztelték mint a szorongásos tünetek csökkentésére alkalmas gyógyszert, de nem dobták piacra, mert nem mutatott megfelelő eredményeket.

Heiligék egereken vizsgálták a gyógyszer hatékonyságát, majd 50 alkoholistán is, akik szorongásos neurózison estek át. A betegeket detoxikálták és a vizsgálat négy hetes időtartamára kórházba feküdtek. A résztvevők fele placebót (hatóanyag nélküli tabletta), a másik fele gyógyszert kapott.

A vágy idővel mindegyik betegnél csökkent a védett környezetben. Azok azonban, akik a gyógyszert kapták, jelentősebb vágycsökkenésről számoltak be a kitöltött kérdőívekben és a stresszes életszituációkat modellező teszthelyzetekben, például amikor arra kérték őket, hogy érintsék és szagolják meg a kedvenc szeszes italukat.

A Science Express online kiadásában megjelent tanulmány arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy a megfigyelt kedvező hatás az alkoholizmushoz köthető agyi folyamatokra specifikus, mert a depresszív vagy szorongásos tüneteket nem enyhítette.