Plázs travelline.hu 2008. február. 19. 05:14

Üdülési csekk: kiszoruló rászorulók

Nemcsak a szállásdíjat lehet kifizetni belőle, de az éttermekben, fürdőkben...

Nemcsak a szállásdíjat lehet kifizetni belőle, de az éttermekben, fürdőkben, uszodákban is elfogadják az üdülési csekket, amellyel ráadásként különféle kulturális és egészségmegőrző szolgáltatásokat is igénybe vehetünk, horgászengedélyt válthatunk ki, jegyet vehetünk a Hungaroringre, valamint a Fővárosi Állat- és Növénykertbe, de szabadidős cikkek kölcsönzésénél is fel tudjuk őket használni. Talán ebből a – korántsem teljes – listából is kitűnik, mi mindenre jó az üdülési csekk, amelyet a Nemzeti Üdülési Szolgálat (NÜSZ) honlapja szerint 8 ezer helyen fogadnak el belföldön, s amelyhez a munkavállalók, közeli hozzátartozók, valamint szakszervezeti és szövetkezeti tagok egyaránt hozzájuthatnak.
 
A szociálisan rászorulók a családjuk, munkahelyük, illetve önkormányzatok, civil szervezetek révén kaphatnak a csekkből, s e célból idén április 15-ig lehet pályázatot benyújtani. A kiírás kritériumrendszere azonban – több civil szervezet egybehangzó véleménye szerint – nem kellő körültekintéssel lett megfogalmazva, ezért sok rászoruló kiesik a kedvezményezettek köréből, mások viszont könnyedén bekerülhetnek oda, ha ügyesen használják ki a kiskapukat. A kifizető és felhasználó számára a minimálbér mértékéig (jelenleg 69 ezer forintig) adó- és járulékmentes csekkből tavaly már 25 milliárd forint értékben használtak fel a különböző helyeken a magyar állampolgárok, nem mindegy tehát, hogy ebből a jelentős összegből azok is részesülnek-e, akiknek valóban szükségük van minden segítségre.
 
A NÜSZ honlapján (www.udulesicsekk.hu) is megtekinthető pályázatok négy nagyobb csoport számára érhetők el, s a kiírások legfontosabb jellemzőit a következő táblázatban foglaltuk össze:
 

pályázat neve
célcsoport
pályázati feltételek
elnyerhető összeg
önrész mértéke
ezüst nyár
nyugdíjasok
legalább 62 éves életkor, havi 75 ezer forintot meg nem haladó ellátás
40 000 Ft
15–20 000 Ft
esély a pihenésre
fogyatékossággal élő személyek
legalább 18 éves életkor, havi bruttó 75 ezer forintot meg nem haladó jövedelem
40 000 Ft*
15–20 000 Ft
szolidaritás
több gyermeket nevelő munkavállalók
kettő vagy több 18 év alatti gyermeket nevelő szülő, akinek a havi bruttó keresete 100 ezer forint alatt van, illetve a pályázás előtti hónapban rendelkezett teljes munkaidős munkaviszonnyal
a felnőtteknek 40 000 Ft,
a 18 év alatti gyermekeknek 25 000 Ft/fő
a felnőtteknek 20 000 Ft, a 18 év alatti gyermekeknek 5000 Ft/fő
vakációs program
szakiskolai tanulók
nappali tagozatosok számára
25 000 Ft
5000 Ft
* A kísérő is pályázhat 20 000 Ft-os támogatásra, 10 000 Ft-os önrész mellett
 
Ha valaki átbogarássza a fent megfogalmazott feltételeket, akkor könnyen megtalálja azokat az akadályokat, illetve kiskapukat, amelyek révén egyesek számára szinte elérhetetlenné, mások számára pedig igényelhetővé válnak az üdülési csekkek. Aki például még nem töltötte be a 62. életévét, és így nevel egy 18 év alatti fogyatékos gyermeket, az két kategóriából rögtön kiesik, kettőben pedig eleve nem szerepelhet a pályázaton. Ugyanígy jogosulatlan a kedvezményre az a szülő, akinek egy 18 év alatti fogyatékos és egy 18 év feletti nem fogyatékos gyermeke van, valamint az, aki úgy gondozza 18 év alatti fogyatékos gyermekét, hogy közben nem jut ideje teljes munkaidőben dolgozni.
 
Mindhárom kiragadott eset „életszagú”, vagyis gyakran előfordul, miként az is, hogy egy ép gyermekeket nevelő családban az egyik szülő keresete nem éri el a bruttó 100 ezer forintot, a másik viszont több százezret visz haza havonta. Az ilyen famíliák a „Szolidaritás” pályázat keretében azonban könnyedén hozzájuthatnak a csekkekhez – hogy ez miért fordulhat elő, és a valóban rászorulók miért esnek ki egyre nagyobb számban a támogatandók köréből, erre a kérdésre a NÜSZ budapesti irodájától lapzártánkig nem kaptunk választ.